Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Finałowy. Koncert organowy (Gaude Mater 2022)

14 września 2022 • 18:0020:00

grafika zapowiadająca wydarzenie zarys kobiecej postaci w kolorze różowym na beżowym tle z aureolą rozszczepiającą promień padający z góry z napisem 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater 9-14 września 2022

Koncert Finałowy 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater

18:00 • Bazylika Jasnogórska (ul. o. Augustyna Kordeckiego 2, Częstochowa)

Program

Koncert organowy. Feliks Nowowiejski (1877-1946): Marsz Pretorianów – wejście gwardii Nerona na Forum Romanum z oratorium „Quo vadis” op. 30 (transkrypcja organowa: Jerzy Kukla); II Koncert Organowy op. 56 nr 2: „Ellenai” – poemat symfoniczny na głos recytujący, klarnet i orkiestrę smyczkową op. 17 nr 3, (transkrypcja organowa: Jerzy Kukla); IV koncert organowy op. 56 nr 4

Wykonawcy

Jerzy Kukla (organy), Małgorzata Orłowska (recytacje), Jacek Sribniak (klarnet)


Jerzy Kukla

Jerzy Kukla to organista, organizator życia muzycznego, organmistrz i publicysta. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej, kontynuując ją w Państwowym Liceum Muzycznym im. F. Chopina w Krakowie (klasa organów prof. Mariana Machury). Odbył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. M. Semeniuk-Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. J. W. Hawela).

Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą. Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.

Jerzy Kukla jest inicjatorem licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m.in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Olkuskie Dni Muzyki Organowej, Międzynarodowe Festiwale „Organy Bielska-Białej” oraz „Muzyka na Zamku Bielskim”. W 2010 roku zainicjował Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej w Puławach, którego jest kierownikiem artystycznym.

Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich organisty należy m.in. przebudowa organów Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży oraz przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie. Był również konsultantem muzycznym oraz wykonawcą intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m.in. w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

Małgorzata Orłowska

Małgorzata Orłowska, będąc jeszcze uczennicą Liceum Muzycznego w Koszalinie, wystąpiła w pierwszej rock-operze Adama Sztaby „Fatamorgana?”. Ukończyła kierunek śpiewu solowego na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Barbary Sanejko.

Po studiach wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkała i koncertowała przez kilka lat. W Polsce nagrała dwie autorskie płyty, na których zaśpiewali i zagrali m.in. Marek Napiórkowski, Marcin Kydryński, Eleonora i Natalia Niemen, Jan Radwański i Basia Włodarska.

Po powrocie do kraju poświęciła się głównie pracy pedagogicznej, ucząc śpiewu w kilku placówkach, między innymi w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, Pałacu Młodzieży w Koszalinie, Centrum Kultury w Sianowie. Może pochwalić się wieloma pedagogicznymi sukcesami.

Oprócz tego wciąż koncertuje występując ze znakomitymi muzykami. W jej repertuarze znajdują się utwory klasyczne, musicalowe i rozrywkowe. Wielokrotnie też zasiadała jako członek jury w konkursach wokalnych.

Jacek Sribniak

Jacek Sribniak należy do rodzaju artystów, których nie sposób zidentyfikować z jednym rodzajem muzyki, adekwatnie do wszechstronnego emploi instrumentu, jakim jest klarnet. Spektrum zainteresowań Jacka Sribniaka każe mu uczestniczyć w bardzo różnych projektach: od arcydzieł klasyki (solista i kameralista) do muzyki folkowej z elementami jazzu. Artysta ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. R. Sztajerwalda. Był pierwszym klarnecistą  w takich orkiestrach jak Orkiestra Koncertowa Ludowego Wojska Polskiego, Vogtlandorchester Reichenbach, Filharmonia Lubelska.

Jacek Sribniak ma na swoim koncie wiele transkrypcji klarnetowych. Poza działalnością koncertową od 22 lat prowadzi działalność pedagogiczną. Jako nauczyciel Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie dzieli się swoimi doświadczeniami w dziedzinie gry na klarnecie oraz kameralistyki. Jego uczniowie i absolwenci są laureatami ogólnopolskich przeglądów oraz zasiadają za pulpitami polskich zespołów symfonicznych.


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny. Więcej informacji w Aktualnościach.

Wydarzenie odbywa się w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.

Przejrzyj cały program Festiwalu Gaude Mater 2022 →

Szczegóły

Data:
14 września 2022
Godzina:
18:00–20:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Bazylika Jasnogórska
ul. o. Augustyna Kordeckiego 2
Częstochowa, Śląsk 42-225 Poland
+ Google Map

Organizator

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Telefon:
34 324-36-38
Adres e-mail:
biuro@gaudemater.pl
Zobacz witrynę: Organizator
Skip to content