- To wydarzenie minęło.
Koncert organowy Magdaleny Kaczor z Jasnogórskim Zespołem Instrumentów Dętych [Gaude Mater 2021]
14 września 2021 • 18:00–20:00
Repertuar: Feliks Nowowiejski, intrada (prawykonanie), symfonie na organy
Wystąpią: Magdalena Kaczor – organy, Jasnogórski Zespół Instrumentów Dętych, dyrygent: Marek Piątek
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Maria-Magdalena Kaczor urodziła się w 1980 roku w Kościanie. Muzyczną podróż rozpoczęła w wieku 7 lat w rodzinnym mieście, uczęszczając kolejno do Państwowego Ogniska Muzycznego, później Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu do klasy prof. Hanny Morawskiej-Bernackiej. Od 1995 roku kontynuowała naukę w Państwowym Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Aleksandry Utrecht.
W październiku 1999 roku rozpoczęła studia dzienne na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego (specjalność fortepian), które ukończyła w 2004 roku, uzyskując tytuł magistra sztuki w zakresie gry na fortepianie. Podjęła również trzyletnią naukę w klasie Françoise Dornier w Conservatoire Gabriel Fauré w Paryżu, uwieńczoną złożeniem państwowego egzaminu DEM (Diplome Etudes Musicales) w czerwcu 2008 roku.
We wrześniu 2008 roku została przyjęta z najwyższą notą do prestiżowej uczelni francuskiej Conservatoire National Supèrieur de Musique et Danse de Lyon (CNSMD) do klasy profesorów François Espinasse i Liesbeth Schlumberger. W roku akademickim 2011/2012 studiowała równolegle w niemieckiej Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie profesorów Pietera van Dijka i Wolfganga Zerera. W czerwcu 2012 złożyła dyplom wieńczący studia magisterskie w zakresie gry na organach.
Od września 2012 roku przebywała w Japonii, piastując stanowisko Organisty Tytularnego Sapporo Concert Hall w Sapporo w sezonie 2012/2013. Uczestniczyła m. in. w fortepianowych kursach mistrzowskich : «Klasyczna muzyka brazylijska» prowadzonym przez Iarę Behs oraz «Muzyka Fryderyka Chopina» pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego, a także w mistrzowskich kursach organowych, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
Jest finalistką konkursu uczelnianego «Primus Inter Pares» w Poznaniu (2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Organowego im. André Marchala w Biarritz we Francji (2007), gdzie otrzymała wyróżnienie. We wrześniu 2011 roku otrzymała II nagrodę (I nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Hermanna Schroedera w Trewirze (Niemcy).
Na swoim koncie ma między innymi albumy płytowe: “Esprit des lumieres volantes” (2013), “Beethoven – organ perspectives” (2015), “Portraits” (2016).
Jasnogórski Zespół Instrumentów Dętych – Jasnogórska Orkiestra Dęta powstała w 1961 roku z inicjatywy ówczesnego przeora klasztoru o. Jerzego Tomzińskiego. Zadanie utworzenia zespołu o. Jerzy powierzył muzykowi Alfredowi Stępniewskiemu, który przez blisko 40 lat pełnił obowiązki kapelmistrza intrad i dyrygenta Orkiestry. Po jego śmierci stanowisko objął Marek Piątek, członek Orkiestry, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i pedagog Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Członkami Orkiestry są muzycy Filharmonii Częstochowskiej, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Katowicach i Wrocławiu, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz wybrani instrumentaliści amatorzy.
Wydarzenie odbywa się w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w hołdzie Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu Prymasowi Tysiąclecia w Częstochowie.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Metropolita Częstochowski adp Wacław Depo.