Jednym z głównych założeń prezentowanej wystawy jest zwrócenie uwagi na obiekty i miejsca w Częstochowie, które są niedoceniane. Miejsca te prezentuje wystawa Władysława Ratusińskiego. Otwarcie jej, połączone ze spotkaniem z autorem, odbędzie się 3 kwietnia w Ośrodku Promocji Kultury. Początek o godzinie 18.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
— Podejmuję problematykę związaną z ratowaniem obiektów zabytkowych, ochroną i kształtowaniem krajobrazu kulturowego. W Urzędzie Miasta Częstochowy współpracuję z zespołem ds. estetyki miasta — objaśnia Władysław Ratusiński.
Autor wystawy skupia się także na działaniach w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu kulturowego miasta (np. zachowaniu zabytkowej nawierzchni ul. Granicznej, zrealizowaniu koncepcji renowacji willi generalskiej z zachowaniem wartości zabytkowej wnętrz, zachowaniu i odrestaurowaniu dawnych witryn sklepowych kamienicy przy ul. Śląskiej 25).
Władysław Ratusiński jest ponadto autorem koncepcji plastycznej i – wspólnie z architektem Markiem Gomoluchem – projektu balustrady na moście w Alei Najświętszej Maryi Panny oraz zrealizowanych koncepcji plastycznych fontann w III Alei Najświętszej Maryi Panny: “Dziewczynka z gołębiami” (autorka rzeźby – Ewa Maliszewska), “Amonit” (rzeźbiarz – Piotr Banasik).
— Moim ulubionym tematem są nawierzchnie zabytkowe. Bardzo zajmuje mnie wszystko, co jest związane z Częstochową — przekonuje autor wystawy.
Władysław Ratusiński jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma: liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i zagranicą. Według autorskiego projektu i scenariusza realizował cykl ogólnopolskich wystaw sztuki i misteriów ekumenicznych, łączących słowo, muzykę, performance i ekspozycje sztuki, z udziałem muzyków oraz duchownych Kościołów chrześcijańskich. Zdobył wiele nagród i wyróżnień m.in. w ogólnopolskim konkursie malarskim ogłoszonym przez Episkopat Polski; Grand Prix międzynarodowego konkursu malarskiego w Nicei, medal na Biennale Sztuki Sakralnej w Gorzowie Wielkopolskim, Grand Prix w ogólnopolskim konkursie “Madonna Ucieczka grzesznych” w Radomiu. Laureat nagrody Wojewody częstochowskiego w dziedzinie kultury (1991) oraz nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury (1992). Jest także autorem wielu publikacji, szczególnie o tematyce związanej ze sztuką i życiem społeczno – kulturalnym oraz notatek poetyckich. W latach 1996 – 2013 stała współpraca z dwumiesięcznikiem “Aleje 3”.