Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Playback. Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński

8 czerwca • 19:0021:00

aIlustracja promująca film „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, zawierająca u góry hasło „Najlepszy Film Złote Lwy 45. FPFF w Gdyni 2022”, poniżej tytuł filmu oraz napis: „film Mariusza Wilczynskiego w kinach”

Bohaterem animacji jest mężczyzna, który uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy nasz bohater odkrywa, że wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego, realizowana przez 14 lat, to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny – przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce – film łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Dzieło Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Mariusz Wilczyński – reżyser, scenarzysta, performer, animator samouk, ukończył malarstwo i drzeworyt na łódzkiej ASP. Jest uczniem prof. Stanisława Fijałkowskiego i prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Od 20 lat tworzy autorskie animacje. Jego prace były pokazywane między innymi w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMa), Museu Nacional da República w Brazylii, Tokyo International Forum i w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wilczyński tworzy również performensy z muzyką orkiestrową na żywo, prezentując je na całym świecie – od Paryża, przez Hong Kong, aż po Tokio, Genewę i Lwów. Joshua Siegel (kurator ds. filmu w MoMa) powiedział o nim: „Wilczyński należy do najwybitniejszych obecnie artystów animacji na świecie.”. Wilczyński od 13 lat uczy animacji klasycznej w PWSFTViT w Łodzi. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” jest jego pierwszym pełnometrażowym filmem.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny. Więcej informacji w Aktualnościach.

fot. materiały prasowe Gutek Film

Szczegóły

Data:
8 czerwca
Godzina:
19:00—21:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Promocji Kultury
Dąbrowskiego 1
Częstochowa, Polska
+ Google Map

Organizator

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Telefon:
34 324-36-38
Adres e-mail:
biuro@gaudemater.pl
Zobacz stronę dla: Organizator
Skip to content