- To wydarzenie minęło.
Wernisaż wystawy twórczości Antoniny Janus-Szybist
30 lipca 2022 • 17:00–18:00
W opinii Mirona Białoszewskiego język jest niewystarczający, by wyrazić rzeczywistość – wyjaśnia Antonina Janus-Szybist. Szczególnie ważna w lekturze wierszy Białoszewskiego jest audialna wyobraźnia. Zmysł słuchu jest zatem nieodzowny, by „wyczytać” więcej. Dzięki temu zmysłowi „wychodzimy ze słowa”. Kolejnym kierunkiem wyjścia ze słowa jest ścieżka obrazu. Choć horacjańska zasada „ut pictura poesis” zrodziła się w innym „środowisku”, to w kontekście tej wystawy wydaje się adekwatna. Czytamy, słuchamy dźwięków i widzimy obrazy.
Nie próbuję tej twórczości ilustrować, nie analizuję – dodaje artystka. Wsłuchuję się w brzmienie języka, podążając za obrazami, jakie powstały w reakcji na słowo. Niektóre wiersze, czy fragmenty, wywołały wyraźniejsze obrazy niż inne. Wybrałam je na własny użytek, dodałam swój obraz, zawłaszczyłam słowa, wplotłam we własny wymiar symboliczno-wizualny. Nie wiem, czy moja wizualizacja jest adekwatna do słów Białoszewskiego, może to język poety jest adekwatny do moich obrazów.
Antonina Janus-Szybist – absolwentka, obecnie także pedagog, Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom zdobyła w 2014 roku. W lutym 2021 roku obroniła doktorat na macierzystym wydziale. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Bierze udział w wystawach, sympozjach i plenerach artystycznych w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia za prace malarskie, projektowe oraz animacje. Ostatnio prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w Otwartej Pracowni w Krakowie (2021) oraz w tarnowskim BWA (2022).
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny. Więcej informacji w Aktualnościach.