W kontekście Międzynarodowego Dnia Jazzu (30 kwietnia) i rocznic urodzin i śmierci Krzysztofa Komedy (27 i 23 kwietnia) Ośrodek Promocji Kultury zachęca do odsłuchania wyjątkowych aranżacji kompozycji polskiego artysty w wykonaniu Braci Oleś i Bartosza Pieszki. Nagranie materiału pochodzącego z albumu „Komeda Ahead” zostało zrealizowane w Ośrodku w 2021 roku z okazji 30-lecia działalności instytucji.
Komeda Ahead
Komeda Ahead to interpretacja muzyki legendy polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy, oparta zarówno na tradycji jazzu, jak i osiągnięciach muzyki współczesnej. Projekt pierwotnie został zrealizowany wspólnie z niemieckim wibrafonistą – Christopherem Dellem. Powstał na zamówienie Berliner Jazzfest w 2011 roku, a pod koniec 2014 roku doczekał się rejestracji studyjnej, wydanej nakładem wytwórni Fundacja Słuchaj.
Obecnie obok duetu Oleś Brothers na scenie występuje Bartosz Pieszka. Zatem trio w składzie Marcin Oleś (kontrabas), Bartłomiej Oleś (perkusja) i Bartosz Pieszka (wibrafon) nadają kompozycjom Komedy nowy, oryginalny wymiar – pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. Podczas sesji nagraniowej w Częstochowie muzycy wykonali utwory: Kattorna, Nighttime Daytime Requiem, After the Catastrophe, Astigmatic, Ballad for Bernt i Svantetic. Nagranie jest dostępne na kanale Ośrodka Promocji Kultury na portalu YouTube.
Bracia Oleś
Bracia – Marcin Oleś (kontrabasista) i Bartłomiej Oleś (perkusista) – to muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM. To jedni z bardziej cenionych artystów dzisiejszej sceny jazzowej.
Współpracowali z wieloma wybitnymi artystami z całego świata takimi, jak David Murray, Kenny Werner, Tomasz Stańko, Jorgos Skolias, Antoni Gralak, Erik Friedlander, Chris Speed, Herb Robertson, Rob Brown czy Theo Jörgensmann. Z tym ostatnim w 2007 roku nagrali album Alchemia, wydany przez jedną z najbardziej prestiżowych wytwórni na świecie – HatHut Records, który przez polską krytykę został odnotowany jako wielki sukces polskiego jazzu.
Bracia Oleś tworzą duet, który ma w swoim dorobku wiele znakomitych projektów i albumów. Do jednych z ostatnich należą takie wydawnictwa, jak płyta Short Farewell The Lost Session (2021), zawierająca materiał ze wspólnej sesji z Andrzejem Przybielskim, zarejestrowany w 2003 roku, album WATERFALL Music of Joe Zawinul (2020), zrealizowany wspólnie z Piotrem Orzechowskim, czy również przygotowany w duecie krążek Alone Together (2019).
Bartosz Pieszka
Bartosz Pieszka to polski wibrafonista i kompozytor jazzowy. W 2009 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w Instytucie Jazzu w klasie wibrafonu doktora Bernarda Maselego.
W 2006 roku powstał już w pełni autorski projekt – zespół Bartek Pieszka Quartet, nagradzany i wyróżniany na międzynarodowych oraz krajowych konkursach jazzowych. Na Międzynarodowym Festiwalu DoDж The International Jazz Festival w Kijowie w 2009 roku zdobył II nagrodę. W tym samym roku grupa nagrała swoją debiutancką płytę Slow Motion.
W 2010 roku powstał nowy projekt pod nazwą Bura Pieszka – duet z pianistą Tomaszem Burą. Z kolei od 2011 roku Piesza tworzy trio wokalne CDN – wraz z Anną Pieszką i Gabrielą Blachą. Od roku 2010 roku wibrafonista jest doceniany przez czytelników gazety „Jazz Forum” oraz corocznie pojawia w ankiecie Jazz Top w kategorii „Wibrafon”.
30-lecie działalności Gaude Mater
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie został powołany 5 grudnia 1991 roku, jako samorządowa instytucja kultury, z inicjatywy Krzysztofa Pośpiecha, późniejszego pierwszego dyrektora Ośrodka. W 2021 roku instytucja obchodzi więc jubileusz 30-lecia działalności. W związku z tym realizuje specjalne projekty i działania, mające na celu o tym przypominać.
Pod koniec 2019 roku Ośrodek zaprosił do współpracy częstochowską projektantkę graficzną, Joannę Ambroz, która przygotowała artystyczną aranżację holu wejściowego instytucji. W efekcie powstał mural zadedykowany osobom, których życie zmieniło się w trakcie pandemii oraz które szukają siebie i swojego miejsca od nowa.
Sesja nagraniowa Braci Oleś i Bartosza Pieszki jest kolejnym projektem zrealizowanym w ramach jubileuszu.