Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Chorał gregoriański z archiwum kapitulnego na Wawelu i kancjonału Joanny Mechtyldy Rosznowskiej (Gaude Mater 2022)

12 września 2022 • 19:3021:30

grafika zapowiadająca wydarzenie zarys kobiecej postaci w kolorze różowym na beżowym tle z aureolą rozszczepiającą promień padający z góry z napisem 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater 9-14 września 2022

Chorał gregoriański z archiwum kapitulnego na Wawelu i kancjonału Joanny Mechtyldy Rosznowskiej

19:30 • Kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie (ul. Jana Kilińskiego 8, Częstochowa)

Program

Chorał gregoriański z archiwum kapitulnego na Wawelu, AKKK ms. 3 (XIV w.), Kancjonał Joanny Mechtyldy Rosznowskiej (1705) – Kancjonał E (Staniątki)

Wykonawcy

Schola Gregoriana Flores Rosarum, dyr. S. Susi Ferfoglia (Włochy)


Schola Gregoriana Flores Rosarum

Zespół wokalny Flores Rosarum (płatki róż) założyła w 2007 roku s. Susi Ferfoglia wraz z grupą śpiewaczek zafascynowanych muzyką św. Hildegardy z Bingen. Interpretacja i propagowanie muzyki Świętej znad Renu stała się elementem charakterystycznym, dzięki któremu zespół stał się rozpoznawalny w całej Polsce. Flores Rosarum z chęcią sięga również po repertuar znajdujący się w polskich rękopisach liturgiczno-muzycznych.

Zespół od wielu lat zajmuje się propagowaniem śpiewów zawartych w średniowiecznych rękopisach przechowanych w Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, w archiwach ss. benedyktynek ze Staniątek i ss. klarysek z Krakowa oraz Starego Sącza. Oprócz intensywnej działalności koncertowej zespół angażuje się w inicjatywy propagujące wykonawstwo śpiewu gregoriańskiego w optyce semiologicznej także w ramach liturgii.

Schola Gregoriana Flores Rosarum wystąpi podczas Festiwalu Gaude Mater w składzie: kierownictwo artystyczne – Susi Ferfoglia, Adrianna Bujak-Cyran, Maria Klich, Liliana Pociecha, Anita Pyrek-Nąckiewicz, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer, improwizacje instrumentalne – Justyna Grabowska, Maria Klich.

Podczas występu w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie usłyszymy utwory pochodzące z Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu: Sequentia: Alleluia. Ave benedicta. O Maria, celi via, In ascensione sequentia: Rex omnipotens, Sequentia: O beata beatorum (de martyribus), Sequentia in Exaltatione s. Crucis, Sequentia: De BMV: Area virga, Sequentia, Eya recolamus, Sequentia De s. Wenceslao: Corona sanctitatis oraz z kolekcji Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach: Ziemia ożyła, Ave Stella matutina, Jako róża, Zdrowaś od anioła, Gwiazdo morza; a ponadto jeszcze: In Pascha: Laudes salvatori (Graduał z Wiślicy), De s. Stanislao: Laeta mundus (Graduał z Sandomierza), Sequentia. Alleluia. Hanc concordi famulatu.

Susi Ferfoglia

Susi Ferfoglia to organistka, gregorianistka, wykładowczyni w Instytucie Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. To absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (organy) oraz Akademii Ignatianum (pedagogika). Uzyskała doktorat z filozofii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitację na AM w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym. W 2019 roku ukończyła specjalizację z semiologii i paleografii gregoriańskiej w Conservatorio di Musica della Svizzera Italiana w Lugano (Szwajcaria).

Susi Ferfoglia jest założycielką i kierowniczką Podyplomowych Studiów z Monodii Liturgicznej na UPJPII (od roku 2016); założycielką żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum, który od 2007 roku zajmuje się propagowaniem dzieł św. Hildegardy z Bingen oraz polskiej tradycji monodycznej. Oprócz działalności koncertowej Susi Ferfoglia angażuje się w inicjatywy propagujące wykonawstwo śpiewu gregoriańskiego w optyce semiologicznej także w ramach liturgii.

Postanowieniem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej została odznaczona Złotym Krzyżem za zasługi w rozwijaniu i popularyzowaniu polskiej kultury muzycznej oraz za osiągnięcia w działalności artystycznej i naukowej. Jest ponadto dyrektorką kierunku Muzyka kościelna na UPJPII, członkinią Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej, AISCGre (Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego – sekcja polska) oraz Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny. Więcej informacji w Aktualnościach.

Wydarzenie odbywa się w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.

Przejrzyj cały program Festiwalu Gaude Mater 2022 →

Szczegóły

Data:
12 września 2022
Godzina:
19:30–21:30
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie
ul. Jana Kilińskiego 8
Częstochowa, Śląsk 42-202 Poland
+ Google Map
Telefon:
(34) 324 11 87
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Telefon:
34 324-36-38
Adres e-mail:
biuro@gaudemater.pl
Zobacz witrynę: Organizator
Skip to content