Historia Magdaleny Piekorz wstrząsnęła opinią publiczną. Walka reżyserki z boreliozą trwała blisko trzy lata. Opowieść przedstawiona w „Nieobecności” inspirowana jest jej przeżyciami. Spotkanie autorskie z autorkami książki odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury w ramach Literackiego Piątku 21 czerwca o godzinie 19.00.
Książka autorstwa Magdaleny Piekorz i Ewy Kopsik opowiada historię uzdolnionej baletnicy, której życie w końcu zaczyna się układać. Otrzymuje upragnioną rolę, spotyka wymarzonego mężczyznę. Nagle jednak pojawia się coś, co przekreśla wszelkie plany na przyszłość. Pojawia się ciężka choroba. Lekarze są bezradni, związek staje pod znakiem zapytania.
Na szczęście udaje się wystawić diagnozę i to w wyniku przypadkowego spotkania z kobietą, która wcześniej przeżywała to samo. Okazuje się, że do boreliozy bohaterki doprowadziło ukąszenie kleszcza sprzed 10 lat. Wyczerpujące leczenie wyniszcza bohaterkę, ale nic nie jest silniejsze od pragnienia powrotu na scenę i realizacji marzeń.
„Czytałem tę opowieść jednym tchem. O czym ona? O tragedii choroby, co niszczy życie, tak dobrze już ułożone. Najgorsze, że to choroba niby fatum. Niszczy wszystko – osobowość, myślenie, uczucia, miłość, przyjaźń. Skąd przychodzi? Jakby ze złej baśni, od ukąszenia, którego nawet nie poczuliśmy. O tym – a szczególnie o rozpadaniu się chorego psychicznie i fizycznie jest ta opowieść. Jest to także historia o braku zrozumienia dla tego, co się z chorym dzieje. Bo nie tylko medycyna nie może się w przeróżnych objawach rozeznać, ale i przyjaciele, znajomi, najbliżsi nie wytrzymują, nie rozumieją tej przemiany chorego. Ból rozwala wszystko. Ale jest to też opowieść o nadziei. Przetrwaniu. Byciu na nowo”.
– Ernest Bryll
Magdalena Piekorz jest reżyserką i scenarzystką filmową oraz teatralną. Zadebiutowała w czasie studiów, w 1997 roku, głośnym dokumentem „Dziewczyny z Szymanowa”, w którym opowiada o żeńskim liceum, prowadzonym przez siostry Niepokalanki. W 2004 roku zadebiutowała filmem fabularnym „Pręgi”, powstałym na podstawie scenariusza Wojciecha Kuczoka. Produkcja otrzymała Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, była także polskim kandydatem do Oscara. Piekorz jest laureatką prestiżowych nagród, w tym Grand Prix na Festiwalu Euroshorts za film „Przybysze” oraz Grand Prix Videopolis Italy za dokument „Opuszczone miasto”. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty piosenek. W 2018 roku wydała tomik poezji „Ogrody pamięci”. Od września 2018 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Ewa Kopsik jest pisarką i tłumaczką, absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadebiutowała w 2008 roku opowiadaniem „Słowo” w czasopiśmie literackim „Akcent”. Jej powieści – „Uciec przed cieniem” i „Układ z Panem Bogiem” – spotkały się z ciepłym przyjęciem czytelników i krytyków. Mieszka wraz z rodziną w Wiedniu, przez wiele lat pracowała w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP. Zajmuje się także tłumaczeniem z języka niemieckiego.