Spotkanie autorskie z Tomaszem Markiewką odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury 17 czerwca 2022 o godzinie 19:00. Rozmowę poprowadzi Adam Florczyk. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Tomasz Markiewka jest filozofem i publicystą, autorem między innymi książek „Język neoliberalizmu. Filozofia, polityka i media” (2017) czy „Gniew” (2020). Wkrótce nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się jego najnowsza książka zatytułowana „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”.
Spotkanie autorskie odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie 17 czerwca 2022. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00. Rozmowę poprowadzi Adam Florczyk. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i wolny.
Nic się nie działo. Historia życia mojej babki
To babka wprowadziła mnie w świat opowieści – pisze Tomasz Markiewka, autor książki „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”. – Gdy brakło jej innych historii, którymi mogła pobudzać moją wyobraźnię, zaczynała mówić o czasach swojego dzieciństwa spędzonego w górskiej wiosce. Rzeczy fantastyczne, jak zjawy bez głów, mieszały się tam z przyziemnymi: pierwsza podróż pociągiem, sklecanie obłącków z bibuły, pasanie krów, wyjazd za pracą.
Jak to zwykle bywa, dopiero gdy dorosłem i na dobre opuściłem swoje środowisko, czyli polską wieś, zrozumiałem, że z niego wyrastam. Zacząłem widzieć opowieści babki nie jako zbiór anegdot przyprawionych szczyptą nadprzyrodzoności, ale jako historię trochę innej Polski niż ta, której uczyłem się z podręczników. Albo może tej samej – ale widzianej z odmiennej perspektywy.
Postanowiłem wrócić do tych opowieści: usłyszeć je na nowo i poznać ciąg dalszy. Zrozumieć własną przeszłość.
Tomasz Markiewka
Tomasz Markiewka – filozof, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, tłumacz, publicysta. Wykłada na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem książek „Język neoliberalizmu. Filozofia, polityka i media” (2017), „Gniew” (2020) i „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021). Przełożył na polski między innymi „Społeczeństwo, w którym zwycięzca bierze wszystko” (2017) Roberta H. Franka i Philipa J. Cooka.
fot. z archiwum prywatnego autora