W piątek 10 maja w Ośrodku Promocji Kultury w ramach akcji Aleje – tu się dzieje! odbędzie się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską. Początek o 18.00.
Dorota Masłowska jest pisarką, felietonistką i autorką sztuk teatralnych. Zadebiutowała w 2002 roku powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, nazywaną „pierwszą polską powieścią dresiarską”, co zaowocowało Paszportem Polityki i nominacją do Nagrody Literackiej Nike. Z kolei wydany trzy lata później „Paw królowej” przyniósł jej nagrodę Nike w 2006 roku.
Następnie Masłowska zajęła się twórczością dramaturgiczną. W 2006 roku opublikowała swój debiutancki dramat – „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, który został zaprezentowany publiczności w formie próby czytanej w TR Warszawa w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Za to w 2008 roku ukazał się jej drugi dramat „Między nami dobrze jest”, zrealizowany w reżyserii Grzegorza Jarzyny, nazwany przez Justynę Sobolewską „makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma”.
Trzecia powieść, „Kochanie, zabiłam nasze koty”, ukazała się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. A w 2014 roku ukazał się pierwszy własny album muzyczny Masłowskiej (występującej pod pseudonimem „Mister D.”), zatytułowany „Społeczeństwo jest niemiłe”.
W 2017 roku Wydawnictwo Literackie opublikowało kompilację tekstów Masłowskiej z lat 2014-2016 „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”, stanowiącą ironiczną opowieść o kulturze współczesnej, charakteryzującą się wnikliwym spojrzeniem na zwykłość dnia codziennego.
W zeszłym roku ukazała się jej nowa powieść „Inni ludzie”.
— Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki – czytamy w opisie Wydawnictwa Literackiego. — Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska.
„Inni ludzie” to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią postaci powieści.