Ranka na dłoni. Emilia Dudziec
Ośrodek Promocji Kultury | 2-28 lipca 2022
Wystawa „Ranka na dłoni” Emilii Dudziec została udostępniona w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie w terminie 2-28 lipca 2022. Autorem fotografii jest Łukasz Kolewiński.
Tytuł wystawy to parafraza popularnego związku frazeologicznego, mówiącego o osobie z sercem na dłoni – wyjaśnia artystka. Prace stanowią zbiór szkiców na temat współczesnej wrażliwości i empatii społecznej.
Cykl jest analizą pozornie sprzecznych motywów, stąd pojawiają się tu: przypominające klasyczny porządek kolumny, zaczerpnięte ze sztuki starożytnej Grecji, zdeformowany ikoniczny gołąb pokoju, przypominający bardziej polskie szare gołębie niecieszące się dobrą sławą, elastyczne strzały z łuku o ostrzu w kształcie serca, dłonie wyciągane na zgodę, wyostrzone na tyle, by palce imitowały ostre szpony; a to wszystko w towarzystwie kropel: kojącego deszczu lub klejącej krwi.
Symbole przedstawione na obrazach to synteza intensywnych bodźców i obrazów przemian, których doświadczamy od 2020 roku. Prace nad serią zaczęły się dwa lata temu, a punktem wyjściowym było poszukiwanie ulgi, tzw. regeneracji po zranieniu. Wątek wzrastających wokół dłoni chwastów to próba pogodzenia się z funkcjonowaniem w nieuniknionej symbiozie z tym, co może nas powoli wyniszczać.
Emilia Dudziec, znana również jako Obite Łokcie, to artystka wizualna oraz animatorka kultury. Jest współorganizatorką Festiwalu Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ! oraz współzałożycielką efemerycznej przestrzeni dla sztuki w Częstochowie RELAX ART SPACE. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy.
W swoim dorobku ma między innymi murale, na przykład we wnętrzu Biblioteki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, na tarasie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (w duecie z Agatą Lankamer) oraz w częstochowskiej cukierni Szypułka. Poza praktyką artystyczną zajmuje się rownież kuchnią – jest kucharką roślinną. W swoich działaniach skupia się na idei gościnności oraz kreowaniu bezpiecznych przestrzeni do wymiany wrażliwości.