Dziś, pod dwóch latach od śmierci, żegnamy jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów – Krzysztofa Pendereckiego.
Mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć go między innymi podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. Wówczas w Archikatedrze pw. Świętej Rodziny usłyszeliśmy jego wybitne dzieło – Siedem Bram Jerozolimy. Poniżej program festiwalu z fotografią, dedykacją i autografem kompozytora, który posiadamy w swoim archiwum.
Jesteśmy zaszczyceni tym, że mogliśmy wspólnie przygotować ten wyjątkowy koncert i festiwal. To było dla nas wielkie przeżycie. Przykro nam, że nie ma już z nami tego wspaniałego artysty i człowieka.
Warto jeszcze wspomnieć, że z Krzysztofem Pendereckim mogliśmy spotkać się również trzy lata później, podczas koncertu finałowego 23. edycji festiwalu na Jasnej Górze, koncertu zorganizowanego ponadto z okazji 80. rocznicy urodzin artysty.
Uroczystość przeniesienia prochów do miejsca ostatecznego spoczynku, połączona z pożegnaniem, odbywa się dziś i ma charakter państwowy. Prochy kompozytora zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Krzysztof Penderecki to światowej sławy kompozytor, dyrygent, pedagog, współtwórca nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku. Należy do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych współcześnie osobowości nie tylko w dziedzinie muzyki, ale także szeroko pojętej kultury i sztuki.