W Lublinie w dniach 23-26 maja odbędzie się 11. edycja festiwalu „Miasto Poezji”. W tym roku, dzięki akcji Mieszkania Poezji, udział w wydarzeniu mogą wziąć również osoby lub instytucje spoza Lublina. Korzystamy więc z tej gościnności i zapraszamy do przygotowanego przez nas Mieszkania Poezji w Ośrodku Promocji Kultury.
Chcemy, poza zwykłą promocją poezji i wierszy polskich poetek oraz poetów, pokazać, że poezja może zamieszkać u każdego, w dowolnym momencie, ponadto nie tylko w domu czy najbliższym otoczeniu, ale także w ludzkim wnętrzu. Kto wie, czy poetyckie wrażenia i zdobyte podczas tego dnia słowa, myśli i przeżycia zaprocentują w przyszłości. Warto się przekonać.
Na gości, spragnionych poetyckich wrażeń, czekamy w czwartek 24 maja. Szczegóły na temat poszczególnych wydarzeń znajdują się poniżej.
Do Częstochowy zapraszają: Koło Literackie Anafora i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.
09:00-14:00
Podziel się wierszem /akcja
Poezja mieszka w każdym z nas. I właściwie na każdym kroku możemy się nią podzielić. Zachęcamy więc, by zostawić ślad swoich poetyckich wrażeń, napisać wiersz w dowolnej formie i wrzucić go do specjalnie przygotowanej urny (jeśli ktoś chce zdalnie, może wysłać wiersz mejlowo na adres: mwilk@gaudemater.pl z dopiskiem „Mieszkanie Poezji w Częstochowie”). Zebrane wiersze zostaną zaprezentowane w holu Ośrodka Promocji Kultury.
09:00-18:00 (cały dzień)
Z małej chmury duży wiersz /instalacja artystyczna
W czwartek 24 maja cała Polska znajdzie się w zasięgu wyżu poetyckiego znad Lublina. Przez cały dzień będą stamtąd napływały ciepłe masy literatury. Ciśnienie rano wyniesie około tysiąca hektoPascali, ale w ciągu dnia będzie rosło. Prognozujemy pogodę słoneczną, ale z niewielkimi zachmurzeniami słów i myśli. Spodziewane opady wierszy. Przychodząc do naszego Mieszkania Poezji w Ośrodku Promocji Kultury, polecamy zamiast parasoli zabrać otwarte głowy. Przy wejściu napotkacie bowiem instalację atmosferyczno-artystyczną.
11:00-14:00
Poetycka strofa relaksu /akcja
Wyjdź z domu i wejdź do strofy relaksu w naszym Mieszkaniu Poezji. Rozłóż się wygodnie na leżaku, usiądź w fotelu i wsłuchaj w słowa poezji. Głosy czytających wiersze lektorów zabiorą Cię także w przestrzenie znajdujące się między wierszami.
15:00-16:30
Zniszcz to sam! Poezja z odzysku /warsztaty
Warsztaty poetyckie dla wszystkich, którzy mają w sobie gen rebelianta. Osoby o słabszych nerwach prosimy o wcześniejsze wypicie melisy. Będziemy do woli pastwić się nad książkami i łamać zasadę „po książkach się nie pisze!” Na tym właśnie polega idea black out poetry, czyli poezji z odzysku. W ruch pójdą markery, a z fragmentów starych książek powstaną całkiem nowe utwory. Warsztaty poprowadzi Julita Paprotna. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.
Warsztaty „Zniszcz to sam! Poezja z odzysku” są skierowane do osób powyżej 15. roku życia. Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy do 23 maja wysłać zgłoszenie na adres: mwilk[małpa]gaudemater.pl, podając imię i nazwisko osoby, która chce wziąć udział w zajęciach. Liczba miejsc jest ograniczona i obowiązuje kolejność zgłoszeń, zatem nie ma co zwlekać.
W przypadku osób niepełnoletnich prosimy o przyniesienie na warsztaty zgody rodziców lub opiekuna prawnego.
Osoba, która wyśle do nas zgłoszenie, zgadza się tym samym na przetwarzanie jej danych osobowych. Dane osobowe będą przetwarzane tylko w celu organizacji warsztatów oraz zostaną usunięte najpóźniej tydzień po warsztatach. Nie będą przekazywane podmiotom trzecim ani udostępniane osobom nieupoważnionym.
17:00-19:00
Uwolnij swoje wiersze. Open mike /prezentacja twórczości
Wyjmij swoje wiersze z szuflady, uwolnij je i pozwól im wyjść do ludzi. Niech zamienią swoje dotychczasowe mieszkanie na przestronniejsze przestrzenie, w których mogą wybrzmieć i zaistnieć. Przyjdź, przeczytaj, podziel się twórczością z innymi. Mikrofon jest otwarty dla wszystkich, w granicach czasowych.
19:00
„Autodafe” Karola Samsela /spotkanie autorskie
W gościnnych progach Mieszkania Poezji w Częstochowie pojawi się gość, Karol Samsel – poeta, literaturoznawca, filozof, redaktor działu esejów i szkiców kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, od 2014 roku pracownik Zakładu Literatury Romantyzmu oraz doktorant Instytutu Filozofii UW. W ostatnich latach wydał tomy poetyckie zatytułowane „Z domami ludzi” (2017) oraz „Autodafe” (2018). Jest ponadto autorem m.in. tryptyku poetyckiego „Trzy pogrzeby”, wydawanego w latach 2014-2016 (w 2017 roku nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za tom „Jonestown”), książek „Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu” (2015) oraz „Inwalida intencji. Studia o Norwidzie” (2017).
Wszystkie wydarzenia odbędą się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie (ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 1).