W najbliższą sobotę, 13 października 2018, w Ośrodku Promocji Kultury odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej „Made in Piła”, podczas której swoje prace zaprezentują artyści z Piły. Początek o godzinie 17.00.
Wystawa „Made in Piła” jest prezentacją twórczości trojga współczesnych artystów. W Ośrodku Promocji Kultury w Częstochowie prace zaprezentują: Marta Mrówka (malarstwo), Rafał Łuszczewski (malarstwo), Wojciech Beszterda (fotografia). Artyści mieszkają i tworzą w Pile. Założeniem ekspozycji jest przedstawienie współczesnego malarstwa i fotografii, które powstawały równolegle w Pile w ostatnich latach. Prace Mrówki, Łuszczewskiego i Beszterdy są różnorodne poprzez obrane przez autorów wątki i postawy twórcze.
Marta Mrówka – rocznik 1981. W 2009 roku uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni A. Leśnika w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej. Od 2017 należy do Stowarzyszenia Magnus Ventus. Od 2018 prowadzi „Rezerwat Sztuki” w Pile. Na wystawie w Częstochowie prezentuje prace z cyklu „Tam, gdzie świat nie ma początku i nie będzie miał końca”.
Rafał Łuszczewski – rocznik 1969. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1990-1995). Uzyskał dyplom z malarstwa w 1995 roku w pracowni J. Kałuckiego. W latach 1991-1993 roku działał w Grupie Twórczej „Wspaniali i Lubiani” w obrębie performance, happeningu, malarstwa i rysunku.
Wojciech Beszterda – rocznik 1954. Jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 1990 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików; należy również do Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Jest autorem i współorganizatorem wystaw, np. „Wymiary czasu i przestrzeni” (BWA Piła, 2013), „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie” (BWA Piła, 2015), kuratorem kilku z Interdyscyplinarnych Spotkań Twórców, m.in. „Między nami” (2009), „Razem / osobno” (2010), „Ślad” (BWA Piła, 2016) oraz uczestnikiem ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (Algieria, Austria, Dania, Holandia, Niemcy, Litwa, Słowacja, Włochy). Jest laureatem nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in. Grand Prix XIV Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, wyróżnienia na 9. International Biennial of Miniature Art w Częstochowie. W 2010 roku wydał książkę na temat swojej twórczości „Wyprawa za horyzont”, a w 2015 roku ukazała się monograficzna publikacja „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, której jest współautorem, wspólnie z L. Duszką-Kołczem i W. Kanickim. Od 2003 roku prowadzi Galerię w pilskim Muzeum S. Staszica, w której zaprezentował ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy.