Otwarcie wystawy malarstwa Magdaleny Barczyk-Kurus odbyło się w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie 2 czerwca 2020 roku.
Otwarcie wystawy Magdaleny Barczyk-Kurus odbyło się 2 czerwca. Ekspozycja potrwa do 3 lipca. Autorem fotografii jest Łukasz Kolewiński.
Motywem przewodnim prezentowanej w Ośrodku Promocji Kultury wystawy są obiekty architektury militarnej. Dlatego należą do nich przede wszystkim schrony wojskowe z okresu II wojny światowej. Przedstawione przez artystkę obiekty istnieją w rzeczywistości. Zatem cykl zatytułowany „Lekcja anatomii” stanowi wgląd w ich strukturę i ukazanie nieoczywistej budowy. Magdalena Barczyk-Kurus realizuje to również poprzez umieszczenie na obrazach ich rzutów poziomych.
Główną inspiracją dla malarki jest natura, a jej największe zainteresowanie twórcze stanowi światło. W związku z tym artystka poszukuje możliwości stosowania między innymi światłocienia, dlatego sięga głównie po technikę impastu oraz laserunku. Dzięki temu pogłębia wrażenie trójwymiarowości i nadaje swoim obrazom cechy płaskorzeźby. Dąży tym samym do tego, aby światło zyskało swoją materialność i namacalność.
Magdalena Barczyk-Kurus
Magdalena Barczyk-Kurus jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Studiowała edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz malarstwo – dyplom z wyróżnieniem zdobyła w pracowni prof. Wernera Lubosa. Od 2008 roku należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.pl, a od 2010 roku działa w Stowarzyszeniu Historycznym Reduta Częstochowa, którego jest współzałożycielką. Zatem poza sztuką interesuje się historią i zabytkami Częstochowy, nad którymi prowadzi badania.
Jest trzykrotną stypendystką Prezydenta Miasta Częstochowy oraz stypendystką Rektora Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Co więcej, zdobyła wyróżnienie honorowe podczas IV Ogólnopolskiego Konkursu im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarza, a podczas IV Międzynarodowego Konkursu Artystycznego Pejzaż Współczesny zajęła trzecie miejsce. W związku z tym zdobyła również Nagrodę Dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Ponadto brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i pokonkursowych oraz kilkunastu wystawach indywidualnych. Wśród których znajdują się m.in. Zoom na Szczecin II – Barwne konselacje świata” (Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, 2019), II Przegląd Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda (Galeria Szyb Wilson w Katowicach, 2018), 4. Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje” (Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, 2016).
Więcej informacji na temat wystawy i autorki znajduje się na naszej stronie. Ponadto można ich szukać także na stronie autorskiej malarki: barczyk-kurus.pl