Kto najczęściej zabiera głos w przestrzeni publicznej, w mediach, w akademickich aulach bądź podczas rodzinnego obiadu? Czy są osoby, które prawo głosu dostają automatycznie i takie, które muszą o to prawo walczyć? Czy to w ogóle ważne, kto mówi i kogo się słucha? Czy ma to coś wspólnego z płcią? Na te inne pytania odpowie Elżbieta Korolczuk, która 4 października 2018 wygłosi wykład w Ośrodku Promocji Kultury. Początek o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.
Na te i inne pytania, które dotyczą nie tylko kwestii zabierania głosu w publicznych dyskusjach, ale też definicji praw obywatelskich i równości, odpowiada amerykańska historyczna i aktywistka Rebecca Solnit w książce „Mężczyźni objaśniają mi świat”.
Choć autorka zaczyna od anegdoty – historii kiedy to na przyjęciu nieznany mężczyzna zaczął opisywać jej treść książki, której Solnit była autorką – dochodzi do wniosku, że „Niemożność opowiedzenia swojej historii to bycie martwym za życia, a czasami bycie martwym dosłownie”. Książka ta będzie punktem odniesienia dla wykładu, który dr Elżbieta Korolczuk wygłosi podczas spotkania 4 października. Opowie nie tylko o wnioskach, jakie płyną z analiz Solnit ale też o tym, jak kobiety odzyskują głos i jak zmienia to świat.
Elżbieta Korolczuk jest socjolożką i aktywistką. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie, bada ruchy społeczne, obywatelstwo i rodzicielstwo (min. mobilizacje macierzyńskie i ojcowskie, debatę i mobilizację wokół in vitro). Z dr Renatą E. Hryciuk wydała dwie książki: w 2012 „Pożegnanie z Matką Polką?” i w 2015 „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka”, obie poświęcone różnym spektrom macierzyństwa i ojcostwa w Polsce i w Rosji, a także polityce społecznej i upolitycznieniu reprodukcji. Najnowsze publikacje to książki: Rebellious Parents. Parental Movements in Central-Eastern Europe and Russia przygotowana we współpracy z Katalin Fábián (Indiana University Press, 2017) oraz Civil Society revisited: Lesssons from Poland przygotowana we współpracy z Kerstin Jacobsson (Berghahn Books, 2017).
Wykład odbędzie się z okazji stulecia przyznania praw wyborczych kobietom.