Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

🟤 Wystawa Artura Wawrzkiewicza

18 lutego 20238 marca 2023

fragment reprodukcji obrazu artura wawrzkiewicza przedstawiającego głowę konia psa i zająca

Artur Wawrzkiewicz urodził się w 1987 roku w Częstochowie. Jest absolwentem kierunku malarstwa, ukońcoznego w Akademii im. Jana Długosza. Dyplom malarski pod kierunkiem prof. Włodzimierza Kuleja obronił z wyróżnieniem. Od 2014 roku pracuje jako asystent w Katedrze Malarstwa na macierzystej uczelni.

Jest laureatem XIV Festiwalu Sztuki Wysokiej „Stalowe Anioły” w Bytomiu.

Uczestniczył w wielu wystawach, zarówno w kraju jak i zagranicą m.in. „Symbolika Przestrzeni” Wystawa Indywidualna – Bałtyckie Centrum Kultury w Ustce, Ustka 2015; „Przestrzeń (Nie)Ludzka” – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Kraków 2018; „Moja Przestrzeń” – Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana w Częstochowie, Częstochowa 2018; „Syg-Natura Płaszczyzn” – Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 2022; „Autoportret z petrichorem” – Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana w Częstochowie; Częstochowa 2022.

Jego prace pojawiły się również podczas ekspozcji wystaw zbiorowych, m.in. „Art Festiwal 2021” – Stargardzkie Centrum Kultury, Stargard 2021; „Reflections on creations and space” – Galeria Forum UMK – Galeria Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, Toruń 2021; „Alma Mater” – Wystawa z okazji 50lecia Uniwersytetu Humanistyczno–Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Częstochowa 2021; „Czytelnia szkicowników – 365 2021 rok z życia + suplement 2022” – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Częstochowa 2022; Kontrasty II. – Galeria „Apteka Sztuki”. Warszawa, 2022.

Umiłowanie widzialności jest charakterystyczne dla malarstwa Artura Wawrzkiewicza – pisze w katalogu wystawy Jakub Jakubowski. – Z pozoru jasne deklaracje w zakresie treści, formy oraz narracji mogą być pokusą do tego, żeby pozostać tylko przed obrazem – ale to nie wystarczy. „Publicystyka” Wawrzkiewicza wymaga od widza pewnej strategii, należy widzialność upodmiotowić. Trzeba dostrzec – poczuć osobowość tych przedstawień. Czyli tak z nimi być i tak być wobec nich, jak być z człowiekiem i wobec niego.

Dialogiczny wymiar pozwala zbudować relacje, a nie tylko wywołać emocje – kontynuuje Jakubowski. – Wtedy istnieje szansa aby odrzucić „arbitralność oka” i przejść do niewidzialności. Jest to przestrzeń, którą buduje oglądający podążając już nie za obrazem, a za malarstwem. W konsekwencji to propozycja bycia współautorem, to zaproszenie do twórczości. To sztuka wymagająca, ale bardzo uczciwa, rzetelna, szanująca tradycję, zaktualizowana poprzez „teraz” Artura Wawrzkiwicza.

Ośrodek Promocji Kultury eksponuje wystawę od 18 lutego do 8 marca 2023. Galeria instytucji jest otwarta dla osób zwiedzających w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godzinach od 10:00 do 19:00, z kolei w środy od 10:00 do 15:30. Wstęp do galerii jest bezpłatny i wolny.

il. fragment reprodukcji cyfrowej obrazu Artura Wawrzkiewicza

Szczegóły

Początek:
18 lutego 2023
Koniec:
8 marca 2023
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Dąbrowskiego 1
Częstochowa, 42-202
+ Google Map
Telefon:
34 324-36-38
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia
Skip to content