Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Otwarcie wystawy „Cisza ikony” Pauliny Krajewskiej [Gaude Mater 2021]

12 września 2021 • 17:0018:00

30. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater 2021

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Paulina Krajewska – autorka ikon, pejzażystka, ilustratorka, w wolnych chwilach zajmuje się kaligrafią. Dyplom uzyskała w 2001 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Jest autorką ilustracji do książki „Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie” w tłumaczeniu Joanny Bocheńskiej, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie „Książka Roku”.

Tworzy w ciszy będącej echem modlitwy Tajemnicy zawartej w Piśmie Świętym. Jej spojrzenie na ikonę jest zupełnie różne od klasycznych szkół ruskiej czy bizantyjskiej. Wykorzystując tradycyjny warsztat, surowość lipowej deski pokrytej płótnem i lewkasem, świeżość ręcznie ucieranych farb, stworzyła własny styl ukazywania fragmentów Starego i Nowego Testamentu.

Swoje prace prezentowała między innymi w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (2020), Muzeum Ikon w Supraślu (2019), podczas wystawy zbiorowej w Mińsku na Białorusi (2018) czy Muzeum Narodowym we Lwowie (2017). W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec ukazał się tomik poezji „Światłość Prawdziwa”, której jest współautorką razem z Hieronimem St. Kreis OSB.

─ Obrazy Pauliny Krajewskiej to teologia bliskości i teologia zachwytu. Obserwator angażuje się cały – ciało wyrywa się by być jak najbliżej, a równocześnie umysł szanuje prostotę i niedostępność Boskiej tajemnicy. Każdy obraz ma w sobie światło i żar ─ mówi dr hab. Tomasz Gałuszka OP, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. ─ Światło i żar to właściwości płomienia, które oznaczają obecność Boga. Płomień świeci i parzy jednocześnie. Urokiem światła przyciąga i woła wędrowca pustyni i nocy – zbliż się. A równocześnie żarem ostrzega tego, kto chciałby bezmyślnie go dotknąć. Wyraża on realizm konkretnego symbolu Istoty Boga: urok i nietykalność Tajemnicy. Biblia przekazuje nam symbol Płomienia, tajemnicę obecności i działania Boga – tajemnicę głębi Obłoku. Piękno i nietykalność są cechami piękna Boga. Piękno to zarazem przyciąga, a równocześnie nie pozwala się zawłaszczyć postronnemu, niezaangażowanemu widzowi. Ono przyciąga, rani, rozpala i potęguje pragnienie.


Wydarzenie odbywa się w ramach 30. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w hołdzie Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu Prymasowi Tysiąclecia w Częstochowie.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz Metropolita Częstochowski adp Wacław Depo.

Przejrzyj cały program Festiwalu →

Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca logotypy dofinansowanie

Szczegóły

Data:
12 września 2021
Godzina:
17:00–18:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Dąbrowskiego 1
Częstochowa, 42-202
Telefon:
34 324-36-38
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Telefon:
34 324-36-38
Adres e-mail:
biuro@gaudemater.pl
Zobacz witrynę: Organizator
Skip to content