- To wydarzenie minęło.
Koncert z cyklu Jazztochowa. Ilona Damięcka Trio
18 listopada 2023 • 18:00–19:00
Do Gaude Mater wracają koncerty z cyklu ,,Jazztochowa”. Tym razem zapraszamy na koncert Ilony Damięckiej Trio.
Ilona Damięcka Trio w składzie:
Ilona Damięcka,
Michał Jaros,
Krzysztof Szmańda.
Koncert promuje płytę „HOPE” – bilety w cenie 40 zł.
Ilona Damięcka – urodziła się 18 marca 1976 roku. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jedna z pierwszych pianistek, która ukończyła fortepian jazzowy na tamtejszej Akademii pod okiem Wojciecha Niedzieli. Laureatka konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w 1999 roku – III nagroda za utwór „Bossa for Bosa” do tekstu Andrzeja Schmidta.
Od najmłodszych lat rozwijała się pod kierunkiem Wojciecha Niedzieli, u którego zdobywała wiedzę na temat harmonii i improwizacji oraz stylów jazzowych. Uczestniczka warsztatów jazzowych w Puławach i Chodzieży, gdzie wykładali tacy pianiści jak: Kuba Stankiewicz, Artur Dutkiewicz, Wojciech Niedziela, Bogdan Hołownia.
Pod koniec studiów przeprowadziła się do Krakowa. Tam też, przez okres dwóch lat, współpracowała z saksofonistą Januszem Muniakiem, od którego uczyła się pracy w zespole. Współpracowała ze środowiskiem jazzowych muzyków Krakowa (New Bone). Po dwóch latach zmieniła miejsce zamieszkania i przeprowadziła się do Trójmiasta, gdzie zaczyna współpracować z tamtejszymi muzykami.
Michał Jaros – kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 1996 r. na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu został uznany za Nową Twarz Polskiego Jazzu otrzymując nagrodę Grand Prix. W tym samym roku wraz z zespołem The Newest Quartet otrzymał III nagrodę oraz wyróżnienie, a w 2002 roku razem z Pawłem Kaczmarczykiem i Pawłem Dobrowolskim I nagrodę w konkursie Jazz Juniors w Krakowie. W 2009 roku został laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Laureat Stypendium Artystycznego Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia.
Brał udział w najważniejszych festiwalach: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Vocingers Żory, Pomorska Jesień Jazzow, Festival, Amiens Jazz Festival, Baku Jazz Festival, Jazz Bez, Ethno Jazz Festival, Jazz Fest Brno, Kaunas Jazz Festival, Jazzy Colors Festival, Kulturama Jazz Fest, Novum Jazz Festiwal, EuroMed Music Festival III.
Koncertował z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak: Terence Blanchard, Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Rasul Siddick, Judy Bady, David Linx, Patricia Barber, Dawid Dorużka.
Krzysztof Szmańda – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od wielu lat związany na stałe z zespołem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności między innymi u boku Petera Erskine’a, Ndugu Chanclera i Erika Forrestera. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji Soundcheck, która ma na swoim koncie sześć płyt i zdobyła między innymi w 2005 roku Grand Prix Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, na którym Szmańda został także wyróżniony indywidualnie.
Działa w różnych projektach, ostatnio poświęcając się przede wszystkim muzyce jazzowej i improwizowanej. Współtworzy następujące formacje: Wójciński/Szmańda Quartet, Kocin Kociński Trio, Kamil Piotrowicz Sextet, KaMaSz (Kądziela, Mazurkiewicz, Szmańda), Marcin Olak Trio czy Doors Not Shut.