Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Inauguracyjny. 15-lecie Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna (Gaude Mater 2022)

9 września 2022 • 18:0020:00

grafika zapowiadająca wydarzenie zarys kobiecej postaci w kolorze różowym na beżowym tle z aureolą rozszczepiającą promień padający z góry z napisem 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater 9-14 września 2022

Koncert Inauguracyjny 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. 15-lecie Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna

18:00 • Bazylika Jasnogórska (ul. o. Augustyna Kordeckiego 2, Częstochowa)

Program

Muzyka ze zbiorów jasnogórskich. O. Eryk Brikner OSPPE (1705-1760): Completorium

Wykonawcy

Soliści: Marta Sołtys (sopran), Jacek Pacholski (bas), Schola Gregoriańska, Chór i Orkiestra Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Częstochowie, Hubert Prochota (organy), dyr. Jolanta Muratów, Joanna Klajnowska-Pełka


Marta Sołtys

Marta Sołtys pochodzi z Rędzin koło Częstochowy. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku wokalno-aktorskim w klasie śpiewu prof. Beaty Zawadzkiej- Kłos. Jest absolwentką Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego J. Kochanowskiego w Kielcach oraz Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Ukończyła także Prywatne Policealne Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu.

Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, m in. wyróżnienie dla sopranu koloraturowego w Międzynarodowym Konkursie wokalnym „Bella Voce” w Busku Zdrój. Wykonała partię solową w prawykonaniu „Completorium” Eryka Bricknera – dzieło z nieznanych zbiorów jasnogórskich. Brała udział w Międzynarodowej Sesji Wokalistyki Chóralnej w Bydgoszczy, w Międzynarodowej Sesji Muzyki Dawnej w Warszawie, a także uczestniczyła w wielu kursach wokalnych m.in. w Dusznikach Zdroju, Karpaczu czy Łodzi.

Została nagrodzona medalem „Talentu Województwa Śląskiego”. Brała udział w nagraniu płyty kolędowej dedykowanej służbom medycznym za ratunek życia podczas pandemii, powstałej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Razem z kieleckim Chórem Instytutu Muzyki i chórem Fermata koncertowała w Polsce wykonując „Tryptyk Świętokrzyski” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Z tym samym chórem nagrała i wielokrotnie wykonywała oratorium „Siedem Pieśni Marii” autorstwa Bartłomieja Gliniaka i Zbigniewa Książka, które uzyskało status Platynowej Płyty oraz „Listy z Placu Zgody” tych samych autorów.

Wzięła udział w nagraniach i premierze „Stabat Mater” Pawła Łukowca. Razem z chórem towarzystwa Schola Cantorum Posnanienis wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum-non Profanum w Trzęsaczu. Współpracowała z chorem Teatru Wielkiego w Poznaniu, z którym wykonała m.in. „Quo Vadis” oraz „Znalezienie Świętego Krzyża” F. Nowowiejskiego. Bierze czynny udział w koncertach na terenie kraju i poza jego granicami. W jej repertuarze znaleźć można muzykę operową, operetkową, pieśniową, kantatowo-oratoryjną oraz musicalową.

Swoje umiejętności wokalne doskonaliła u prof. Jadwigi Gałęskiej-Tritt, prof. Ewy Iżykowskiej, prof. Ingrid Kremling, Olgi Pasecznik, Marka De-Lissera, Janusza Niziołka, prof. Piotra Łykowskiego oraz Jeremy’ego Silvera.

Jacek Pacholski

Jacek Pacholski – absolwent studiów magisterskich Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2011 roku był członkiem chóru w Gliwickim Teatrze Muzycznym. W 2012 roku dołączył do zespołu wokalnego Teatru Rozrywki w Chorzowie, biorąc udział we wszystkich spektaklach muzycznych jako aktor i wokalista. Od roku 2020 roku zakończył pracę etatową w Teatrze i można go spotkać na różnych scenach muzycznych.

Jasnogórska Szkoła Muzyczna

Jasnogórska Szkoła Muzyczna powstała w marcu 2011 roku z inicjatywy stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna. Szkoła nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w pierwszej połowie XVI w., która przez prawie 400 lat była szkołą muzyczną i jedynym ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży oraz ośrodkiem promocji kultury na terenie Częstochowy.

Jasnogórska Szkoła Muzyczna jest szkołą publiczną i kształci dzieci w zakresie przedmiotów ogólnych szkoły podstawowej w klasach od I do VIII i jednocześnie szkoły muzycznej I stopnia (kl. I-VI) oraz I i II klasy szkoły muzycznej II stopnia (kl. VII-VIII). W ramach zajęć szkolnych prowadzony jest chór szkolny, zajęcia z emisji głosu, rytmiki, tańca ludowego, solfeża oraz zespołów instrumentalnych i wokalnych.

Chór Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Chór Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej działa w Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Częstochowie i w Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia w Częstochowie.

Od początku istnienia dyrygentem Chóru jest Jolanta Muratów. Zajęcia z chórem prowadzi również siostra Maria Bujalska. Uczniowie przewodniczą śpiewom liturgicznym podczas szkolnych Mszy Świętych w Bazylice Jasnogórskiej. Tworzą oprawę muzyczną podczas licznych uroczystości miejskich, a także ogólnopolskich, zarówno na Jasnej Górze, jak i na terenie miasta.
Szczególne znaczenie miało przewodniczenie śpiewom podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej w czasie centralnych jasnogórskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Chór bierze udział w uroczystych Mszach Świętych na szczycie jasnogórskim podczas Centralnych Dożynek na Jasnej Górze. Czynnie uczestniczył w uroczystościach 500-lecia parafii w Fałkowicach; w prawykonaniu utworu Korneliusza Wiatra podczas Koncertu Uniwersytetu Jana Długosza w Filharmonii Częstochowskiej; w Koncercie plenerowym ABBA OJCZE na Błoniach Jasnogórskich; na promocji e-booków Encyklik św. Jana Pawła II w Sali Papieskiej na Jasnej Górze; we Mszy Świętej w Uroczystość Królowej Polski na szczycie Jasnej Góry; na promocji książki „Bł. Kard. Stefan Wyszyński głos z Jasnej Góry” w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Chór Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej brał udział w festiwalach i kongresach: w Festiwalu Brave Kids we Wrocławiu; na kongresach międzynarodowych i ogólnopolskich Federacji Pueri Cantores (Florencja, Lublin, Kraków). Chór koncertował również w Rzymie i Wiedniu. Zdobył Złoty Dyplom na X Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto” w Ostrowie Wielkopolskim oraz Złoty Dyplom na V Śląskim Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych im. Józefa Świdra w Katowicach i nagrodę Polskiego Radia za propagowanie muzyki polskiej.

W listopadzie 2021 roku, w ramach obchodów X-lecia Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia, wykonał wraz z orkiestrą szkolną i solistami, w Bazylice Jasnogórskiej „Completorium” Eryka Briknera.

Schola Gregoriańska Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej działa w ramach zajęć nadobowiązkowych w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Częstochowie i prowadzi ją siostra Maria Bujalska.

Zespół Instrumentalny Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej

Od początku istnienia Zespołu instrumentalnego Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Częstochowie dyrygentem jest Joanna Klajnowska-Pełka. Zajęcia sekcyjne prowadzą Blanka Bodziachowska, Kalina Gołębiowska i Sylwia Trendowicz.

Uczniowie uczestniczą podczas szkolnych Mszy Świętych w Bazylice Jasnogórskiej. Tworzą oprawę muzyczną podczas licznych uroczystości miejskich, a także ogólnopolskich, zarówno na Jasnej Górze, jak i na terenie miasta wraz z Chórem Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Częstochowie.

Szczególne znaczenie miało uczestnictwo podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej w czasie centralnych jasnogórskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w uroczystościach 500-lecia parafii w Fałkowicach. W reperturze zespół posiada utwory sakralne oraz utwory z muzyki filmowej i klasycznej. W swojej działalności występował z solistami oraz zespołem 77 fm.

W listopadzie 2021 roku, w ramach obchodów X-lecia Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia, wykonał wraz z orkiestrą szkolną i solistami, w Bazylice Jasnogórskiej „Completorium” Eryka Briknera.

Orkiestra Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie Orkiestra działa w Jasnogórskiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Częstochowie. Dyrygentem orkiestry jest Maciej Piątek-Czarnecki.

Hubert Prochota

Hubert Prochota to muzykolog, dyrygent i pedagog. Studiował muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i teorię muzyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1992–1997 był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Od wielu lat, z sukcesem, prowadzi orkiestrę symfoniczną w szkole muzycznej. Orkiestra pod jego dyrekcją koncertowała między innymi we Francji (Grasse, Cannes), Luksemburgu, Niemczech (Mainz, Potsdam, Landau, Trier, Düren) i Szwajcarii (Neuchatel, Luzerna, Yverdon-les-Bains).

Jolanta Muratów

Jolanta Muratów jest nauczycielem Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie, prowadzi zajęcia emisji głosu, kształcenia słuchu i jest dyrygentem Chóru Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, a także członkiem Komisji Rewizyjnej stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w roku 1996 ukończyła Wydział Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki w zakresie Wychowania Muzycznego. W 2004 roku ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2008 roku ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Z kolei w 2010 roku ukończyła Roczne Studium Interpretacji i techniki Wokalnej u prof. Jadwigii Gałęskiej-Tritt w Poznaniu.

Joanna Klajnowska-Pełka

Joanna Klajnowska-Pełka jest nauczycielką i dyrygentką w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej i dyrygentką chóru w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, była asystenką dyrygenta Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani.


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i wolny. Więcej informacji w Aktualnościach.

Wydarzenie odbywa się w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.

Przejrzyj cały program Festiwalu Gaude Mater 2022 →

Szczegóły

Data:
9 września 2022
Godzina:
18:00–20:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Bazylika Jasnogórska
ul. o. Augustyna Kordeckiego 2
Częstochowa, Śląsk 42-225 Poland
+ Google Map

Organizator

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Telefon:
34 324-36-38
Adres e-mail:
biuro@gaudemater.pl
Zobacz witrynę: Organizator
Skip to content