Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу. Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz

16 maja 20228 czerwca 2022

Zobacz ekspozycję wystawy ⇒

– Podlasie to teren mieszania się wielu kultur – wyjaśnia Joanna Sidorowicz, autorka wystawy „Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу”. – Mieszkają tu w dużym procencie prawosławni. Zachowały się ślady po żydowskich mieszkańcach. Ciekawym elementem mozaiki kulturowej są również ślady kultury tatarskiej. Spotkamy tu kościoły katolickie, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi, muzułmańskie meczety.

– Podlasie to łąki, lasy, rozlewiska, przestrzenie – dodaje artystka. – Podlasie to kraina kolorowych okiennic, uroczych ogródków, przydrożnych krzyży i kapliczek. Podlasie to miejsce krów, żubrów, bocianów i innej licznej zwierzyny. Podlasie to kraina kuchennych smaków i zapachów, które pozostają w pamięci. Resztę opowiedzą fotografie.

Joanna Sidorowicz to polska artystka fotografik urodzona we Wrocławiu. Jest związana z częstochowskim środowiskiem artystyczno-fotograficznym. Mieszka w Częstochowie. Fotografuje od 2003 roku. Zajmuje się fotografią wielotematyczną – od starej i nowej architektury, przez portret, krajobraz, po fotografię opowiadającą o wielokulturowości. Do tej pory wiele czasu poświęcała tematom związanym z kulturą żydowską, szczególnie z chasydyzmem. W dorobku artystycznym ma ponad 130 wystaw, w tym ponad 80 indywidualnych. Ostatnio zajmuje się tematem Podlasia.

Ośrodek Promocji Kultury eksponuje wystawę od 16 maja do 8 czerwca 2022. Galeria instytucji jest otwarta dla osób zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00. Wstęp do galerii jest bezpłatny i wolny.

___
fot. Joanna Sidorowicz

Szczegóły

Początek:
16 maja 2022
Koniec:
8 czerwca 2022
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Dąbrowskiego 1
Częstochowa, 42-202
+ Google Map
Telefon:
34 324-36-38
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia
Skip to content