JAZZtochowa pojawi się również w maju. Dokładnie 24 maja w na scenie Ośrodka Promocji Kultury wystąpi Lidia Pospieszalska z zespołem.
Lidia Pospieszalska jest kompozytorką i wokalistką. Ukończyła Akademię Muzyczną na Wydziale Jazzowego, gdzie studiowała na kierunku wokalnym. Ukończyła też geografię na Uniwersytecie w Poznaniu. Wraz z mężem Marcinem Pospieszalskim współuczestniczyła w tworzeniu wielu projektów muzycznych Rodziny Pospieszalskich.
W 2006 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę „Inaije”, z której pochodził tytułowy przebój z tekstem Wojciecha Waglewskiego, który dotarł do pierwszego miejsca Listy Przebojów „Trójki”. Od tego czasu Lidia Pospieszalska regularnie koncertuje wraz ze swoim zespołem, jednocześnie użyczając swego głosu lub komponując w projektach tak różnych stylistycznie artystów jak Zakopower, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Tie Break czy Janusz Yanina Iwański.
Jej głos pojawiał się również na płytach chóru Deus Meus, zespołu Raz Dwa Trzy, Full Power Spirit, a także Angeliki Korszyńskiej-Górny i Janusza Radka. Brała udział w telewizyjnych koncertach, których kierownikiem muzycznym był Marcin Pospieszalski (koncerty „Papieskie”, koncert „Muzyka Źródeł” w Teatrze Wielkim, koncerty „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie, widowisko Victora Częstochowska). Wraz z zespołem New Life M prowadziła warsztaty muzyczne „Dobry Duch – Dobra Muzyka”.
Album „Podróże na chmurze” jest bardzo różnorodny, inspirowany głónie jazzem, rytmami afrykańskimi, rapem, rockiem, funkiem, muzyką klasyczną a także ludową. Ta ostatnia wybrzmiewa w postaci polskiej melancholijnej nuty, słyszalnej niemalże we wszystkich utworach. Owej „melancholijnej nucie” towarzyszą różnorakie rytmy. W Zagrudnionym i Piosence przedrzeźnionej Lidia gra na radomskim bębenku obręczowym, w innych utworach słychać mocną sekcję rytmiczną, niekiedy gęsty puls instrumentów perkusyjnych albo sample, których artystka używa z umiarem. Z nagranych wcześniej nagrań demo zostawia jakąś część zapisanych śladów i łączy je z dogranymi później żywymi instrumentami.
Znaleźć tu jednak można także utwory nagrane w studiu od początku do końca przez cały zespół. Oprócz klasycznych piosenek z tekstem, znajdziemy tu utwory, w których swój głos Lidia traktuje jako kolejny instrument. Jak sama twierdzi, ten sposób śpiewania, nie ograniczony konkretnym znaczeniem słów, daje dużo wolności w wyrażaniu emocji.
Płyta składa się z piosenek, które Lidia sama komponuje i aranżuje (za wyjątkiem dwóch utworów, których jest współautorem). Produkcja muzyczna jest już dziełem wspólnym Lidii i Marcina. W nagraniach udział wzięli zaproszeni do współpracy znakomici muzycy. Oprócz stałego składu koncertowego (Tomek Basiuk, Kamil Cudzich, Zuzia Tomaszewska, Łukasz Kluczniak) na płycie zagrali goście: Frank Parker, Jerzy Mazzoll, Andy Ninvalle, Jarosław Bester, Tomas Cellis Sanchez, Marek Ślosarski, Mateusz Pospieszalski, Marek Pospieszalski, Dariusz Bafeltowski, Kwartet smyczkowy „Smykowisko” oraz synowie Lidki i Marcina: Nikodem i Mikołaj.
Teksty piosenek dobrano bardzo starannie i są to głównie wiersze: Grzegorza Żaka (Zagrudniony, Akacjowe czary, Muzyka Ciszy, Bosso po Wrocławiu, Szarość a radość), Janusza Różewicza (Ty), humorystyczny tekst Wiliama Shakespeare’a w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka (Piosenka Przedrzeźniona), Roberta Cudzicha (Modlitwa form, Czikiczika) i fragment tekstu z Księgi Koheleta. Za sprawą barwnych tekstów mieniącej się różnymi kolorami muzyki, można wybrać się w daleką podróż i zapomnieć na chwilę o zgiełku ulicznym, wszystkim co nas dręczy, codziennym zabieganiu. Jak mówi sama Lidka – To płyta bardzo „przyrodnicza”… o porach roku, podróżach, zachwycie nad światem… no i o miłości.
Skład: Lidia Pospieszalska (śpiew , istr. klawiszowe, bębenek), Zuzia Tomaszewska (flety, chórki), Marcin Pospieszalski (bass, chórki, sample), Tomek Basiuk (instr klawiszowe), Daniel Pomorski (trąbka, akordeon, gitara), Łukasz Kluczniak (saksofon alt), Nikodem Pospieszalski (perkusja).
Bilety dostępne zarówno w Ośrodku, jak i przez Internet kosztują: 15zł – ulgowy*, 20zł – przedsprzedaż, 30zł – w dniu koncertu. Początek koncertu o godzinie 19.00.
* Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom i niepełnosprawnym (osoby korzystające z ulgi muszą przedstawić niezbędne dokumenty takie jak legitymacje, orzeczenia itp.)