W sobotę 30 marca 2019 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Anny Beaty Barańskiej, zatytułowanej “Chcę byś poczuła to co ja”. Początek o godzinie 17.00.
Anna Beata Barańska (Lublin) – studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego. Od 2006 roku pracuje na macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarskich. W 2016 uzyskała tytuł naukowy doktora sztuki, w dziedzinie sztuk plastycznych. Od 2017 roku pełni funkcję Prodziekana ds. Naukowych i Artystycznych. Brała udział w ponad 80 festiwalach, wystawach i projekcjach odbywających się poza granicami kraju i ponad 60 w Polsce.
Twórczość artystyczna Anny Beaty Barańskiej ma charakter wieloaspektowy. Głównym obszarem jej artystycznych zainteresowań jest malarstwo, wideo oraz grafika. W przeszłości zajmowała się sztuką performance – była autorką akcji z udziałem młodych kobiet, które ubierała w bawełniane koszulki. Były one swego rodzaju podobraziem, nośnikiem informacji zarówno w formie tekstowej jak i obrazkowej. Stanowiły osobisty komentarz zarówno do sytuacji społecznej, politycznej oraz wątków osobistych. Jest autorką kilkunastu prac wideo, w tym także animacji które rzutowane są na obraz malarski na płótnie.
Obraz stanowi tu integralną część animacji, a animacja integralną część obrazu. Dwie prace, wykonane przy użyciu skrajnie różnych mediów, stają się jedną. Motywem przewodnim wystawy jest pejzaż, który pojawia się zarówno w pracach malarskich jak i pracy wideo Forsaken forest. Pejzaż to punkt wyjścia, najważniejszy element odniesienia, który zarówno pojawia się w formie bardziej dosłownej uzyskując czytelną w sensie identyfikacji natury postać. W przeważającej części obrazy malowane są miękko, mgliście, bez wyraźnych konturów i ostrych granic. Obrazy przepełnia spokój, niekiedy pustka, a wykreowana przestrzeń zostawia pole do własnych odniesień czy skojarzeń. Obrazy są subtelne, zarówno pod względem przekazu jaki i zastosowanych środków malarskich.