Fascynująco opowiadająca o kinematografii Włoch filmoznawczyni Diana Dąbrowska będzie gościnią Ośrodka Promocji Kultury 12 maja o godz. 18. Do Częstochowy zaprosili ją italofilki i italofile ze Stowarzyszenia Due Tere.
Kino włoskie ma bogatą, sięgającą samych początków sztuki filmowej historię. Rozgłos zapewniły mu powstające od 1905 monumentalne produkcje kostiumowe. Po I wojnie światowej zaczął się kryzys – lata faszyzmu zahamowały rozwój twórczości filmowej; realizowano za to wiele filmów propagandowych. W czasie II wojny światowej wyrazem protestu przeciw reżimowi była twórczość tzw. kaligrafów, zajmujących się głównie poszukiwaniami formalnymi, a jednocześnie zaczął kształtować się słynny i wpływowy neorealizm, z jego dokumentalnym stylem i surową obserwacją zjawisk społecznych — tu trzeba wspomnieć o kinie Viscontiego, Rosselliniego, De Sici. W połowie lat 50. na czoło wysunęła się komercja, wzorowana na amerykańskiej – z gwiazdami Giny Lollobrigidy czy Sofii Loren. Zarazem, dzięki Felliniemu, Antonioniemu, czy Viscontiemu, miał miejsce zwrot ku problematyce filozoficznej i psychologicznej, a kinematografia włoska znalazła się w centrum uwagi światowego kina… Dziś włoscy twórcy też przyciągają uwagę kinowej publiczności – by wspomnieć choćby o Paolo Sorrentino czy Mateo Garrone…
O kinie włoskim w OPK będzie mówić Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, krytyczka, animatorka kultury, organizatorka wydarzeń filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki czy Studiów Filmoznawczych. Współredagowała publikację ,,Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). Jest laureatką konkursu „Krytyk mówi” na 5. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014) oraz Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej – z akcentem na kino. W 2019 była nominowana do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii ,,krytyka filmowa”. Z redakcją dwujęzycznego magazynu „Gazzetta Italia” prowadzi poświęcony rożnym nurtom włoskiej kinematografii projekt „Dopóki jest kino, jest nadzieja”.
Spotkanie ,,Klasyka kina włoskiego według Diany Dąbrowskiej” odbędzie się w piątek, 12 maja, o godz.18. Wstęp wolny!
na zdjęciu: rzymska fontanna di Trevi, w której kręcona była słynna scena kąpieli Anity Ekberg w filmie Federico Felliniego ,,La Dolce Vita”
komunikat Biura Prasowego UM