Na koniec sierpnia zapraszamy do Ośrodka Promocji Kultury na poznanie zasad przyjemności przy okazji wystawy prac nowojorskiej artystki Beth Giacummo. Wernisaż wystawy odbędzie się w 31 sierpnia o godzinie 18:00.
Wystawa Zasada Przyjemności obejmuje instalację Delikatna Równowaga 2019 oraz interaktywną serię rzeźb nadmuchiwanych z cyklu „Hormonamalie” (Anomalie hormonalne). Artystka zaprasza więc publiczność do reagowania na kształty, formy i światła, do przytulania, dotykania, ściskania i pieszczenia prezentowanych dzieł – a w wyniku tego do wywoływania u siebie określonych reakcji.
Rubensowskie i humorystyczne kształty dzieł Giacummo są inspirowane wewnętrznymi procesami ludzkiego organizmu, szczególnie mózgu. Przekładając więc wpływ wspomnianych hormonów na funkcjonowanie ludzkiego ciała, nadmuchiwane i oświetlone formy prac odnoszą się do działań stymulujących lub uspokajających. Dlatego można a nawet należy wchodzić z pracami w interakcje (np. dotykać, przytulać), co wzmaga zmysłowe reakcje oraz wywołuje u odbiorcy uczucia związane z określonym hormonem.
Każdy z hormonów, pracując w harmonijnym przepływie między sobą, może powodować ogólne poczucie dobrego samopoczucia. Jednakże hormony dające poczucie przyjemności mogą również prowokować do ryzykownych zachowań, które nie są korzystne w dłuższej perspektywie czasu, a służą bardziej wywołaniu natychmiastowej i krótkotrwałej satysfakcji. Z kolei ta krótkotrwała przyjemność, przynosząca jednak w późniejszym czasie długotrwały ból, może prowadzić bardziej do decyzji i zachowań destrukcyjnych niż do dobrego samopoczucia, poczucia sukcesu czy szczęścia.
Seria „Hormonamalie” stanowi zatem wizualne wytłumaczenie funkcji i/lub znaczenie niedostatecznej produkcji hormonów, szczególnie tych związanych z cechami fizycznymi, które odróżniają kobiety i mężczyzn czy też odgrywają istotną rolę zarówno w naszym rozwoju jako jednostki, jak i w naszych relacjach społecznych. Wzięte pod uwagę hormony to dopamina, serotonina i noradrenalina.
Beth Giacummo (ur. 1982) – artystka multimedialna, kuratorka i nauczycielka. Na co dzień mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jej doświadczenia artystyczne obejmują edukację artystyczną, edukację wyższą, tworzenie programów nauczania, pracę kuratorską, zarządzanie muzeum, zarządzanie galerią, kierowanie wystawami, budowanie organizacji non-profit, aktywizm artystyczny oraz zbieranie funduszy i opracowywanie międzynarodowych programów artystycznych.