W połowie lutego w Ośrodku Promocji Kultury będzie można poznać twórczość grupy artystów, który brali udział 30. Plenerze Miejskim. Wydarzenie odbędzie się 13 lutego 2018 o godzinie 17.00.
Podczas wydarzenia poznamy twórczość następujących artystów:
Krystyny Szwajkowskiej, która ukończyła studia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, kierunek: wychowanie plastyczne. Dyplom z grafiki warsztatowej zrealizowała w 1982 roku pod kierunkiem prof. Ryszarda Osadczego. W 1996 roku otrzymała stypendium naukowe rządu Belgii i odbyła półroczny staż w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii pogłębiając wiedzę z zakresu litografii w pracowni prof. Ingrid Ledent. Jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych w zakresie grafiki, pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki. Jest autorką książek: „Litografia – tradycja i współczesność”, 2007 r. oraz „Litografowie polscy XXI wieku. Współczesna sztuka litografii w Polsce”, 2014 r. W twórczości zajmuje się litografią oraz innymi technikami grafiki warsztatowej, rysunkiem i malarstwem. Należy do ZPAP – Okręg Częstochowski. Brała udział w konkursach i w wystawach zbiorowych w Polsce, Belgii, Japonii, Niemczech, Norwegii, Austrii, na Tajwanie. Przebywała jako „visiting artist” w Centrum Graficznym Fransa Masereel’a w Kasterlee w Belgii. Za swoją twórczość otrzymała nagrody i wyróżnienia, w 2011 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt pracy twórczej.
Elżbiety Ledeckiej, która w 1974 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki z 1975/76 roku. Jest członkiem ZPAP – Okręg Częstochowski. Jej twórczość to malarstwo, witraż, ceramika, projektowanie wnętrz. Maluje w różnych technikach. Najbliższe są jej: olej na płótnie i malarstwo na jedwabiu, także collage i instalacje – połączenie malarstwa z ceramiką. Należy do Międzynarodowej Grupy Twórczej Złota Linia. Brała udział w wystawach organizowanych przez grupę Złota Linia w Radzyniu Podlaskim, w Niedzicy, w Myślenicach, w Ostrawie, w Pradze w latach 2014 – 2017.
Lecha Ledeckiego – absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Jest członkiem ZPAP – Okręg Częstochowski. Jego twórczość to malarstwo, ceramika, rzeźba, witraż, projektowanie wnętrz. Pace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Miał 33 wystawy indywidualne w Polsce i za granicą. Uczestniczył w plenerach malarskich: Jurajska Jesień, Plenery Miejskie (ZPAP Częstochowa), Żory, SACRUM w Tuchowie, w Łańcucie, w Janowicach, w Myślenicach i w Czechach.
Jadwigi Wosik, która od roku 1997 należy do Międzynarodowej Grupy „ASSOCIATION ART ET REALISATIONS TECHNIQUES” z siedzibą w Beauvais we Francji. Od 1998 r. w ZPAP – Okręg Częstochowski. Uczestniczyła w prezentacjach sztuki: miejskich, ogólnopolskich i zagranicznych. Nagrody i wyróżnienia: nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy – 1989 r., Złoty Krzyż Zasługi – 1979 r., Złoty Tur – 1996 r., nagroda im. Karola Miarki – 1996 r., nagroda Prezydenta Miasta Częstochowy – 1999 r., nagroda specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2008 r. Prace w muzeach Francji i Polski.
Marii Gostylii – Pachuckiej: w latach 1940 – 1946 doświadczyła tragedii Sybiru. Po powrocie rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1960 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni Eugeniusza Gepperta. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II st. we Wrocławiu, w klasie fortepianu. W latach 1972- 1989 należała do wrocławskiej Grupy Tkackiej „10 x TAK”. Od 1960 roku jest członkiem ZPAP – Okręg Wrocławski i Poznański. Uprawia malarstwo akwarelowe, olejne oaz rysunek. Ze szczególnym upodobaniem zajmuje się tkactwem. Swoje prace prezentowała na ponad 150 wystawach w kraju i poza jego granicami (m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, we Francji). Prace w zbiorach: Muzeum Tkactwa w Łodzi, Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, w Fabryce Dywanów w Kowarach oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury.