ZR Błędowice i ZPiT „Częstochowa”

Dni Europejskiej Kultury Ludowej zakończą występy Zespołu Regionalnego Błędowice i Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa, zapraszamy 3 września o godz. 14:00, pl. Biegańskiego

Działalność zespołu jest związana przede wszystkim z tradycjami okolic Błędowic, Datyń, Szonowa, Karwiny, ale czasami zaglądają na chwilę do innych regionów, by znowu po czasie powrócić na domowe podwórko. Czują się związani z tą ziemią, a tańce, pieśni i poezja tutejszych twórców dają im poczucie ciepła domowego i rodzinnej więzi. Wielu z nich w różnych etapach życia odchodzi, a po czasie znowu wraca i nierzadko przyprowadza swoje dzieci. Przygotowując repertuar i programy, zespół czerpie z zapisów Adama Palowskiego, Gustawa Firli, Jana Taciny, z opowiadań starek i starzików, którzy jeszcze pamiętają dawne czasy. Współpracują również z TVOstrawa, TVP Katowice, rozgłośnią radiową w Ostrawie. Dzisiaj zespół pracuje pod patronatem polskiej szkoły w Hawierzowie Błędowicach oraz miasta Hawierzowa w Czechach.

Błędowice

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta, którego nazwę nosi i któremu od 37 lat niezmiennie przysparza sympatyków. Jest nas prawie 70 osób wybitnie uzdolnionych wokalnie i tanecznie w wieku od 7 do 20 lat. Koncertowaliśmy w 22 krajach na 4 kontynentach. Mamy na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, dwukrotnie otrzymaliśmy nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostaliśmy wyróżnieni ”Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego” oraz Nagrodą Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury za rok 2013. Na tle wielu grup folklorystycznych z Polski i Europy „Częstochowa” prezentuje programy w pełni dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, ale także porywające publiczność barwnością, dynamiką i rozmachem.

ZPiT Częstcohowa