Zespół Śląskie Bajery – Koncerty Letnie w Altanie Parkowej

PLAKATA3.1

Spieszymy poinformować o zmianie artystów podczas najbliższego koncertu w Altanie Parkowej. Zamiast Orkiestry Dętej OSP Dubidze – Wiewiec wystąpi Zespół Śląskie Bajery. Zapraszamy serdecznie już w tę niedzielę na godzinę 17:00. Poniżej kilka słów o zespole.

Zespół Śląskie Bajery powstał w 1995 roku z inicjatywy kilku muzyków, którzy wcześniej tworzyli grupę Uniwersal.

Na początku skład kapeli często zmieniał się. Zespół bardzo szybko znalazł się pod egidą Gminnego Domu Kultury w Ornontowicach i nadal jest wizytówką tej placówki. Od samego początku stara się uprawiać muzykę „podwórkową”, co podkreśla instrumentalny skład oraz tematyka piosenek. Muzycy zespołu od samego początku postawili na bogaty wielogłosowy wokal, który z czasem stał się cechą charakterystyczną i atutem zespołu.

Kapela uświetniała swoimi występami uroczystości w Ornontowicach oraz sporadycznie występowała w okolicznych miejscowościach. Od roku 1998 zaczyna brać udział w ogólnopolskich przeglądach i festiwalach kapel podwórkowych. Wkrótce pojawiają się pierwsze nagrody l wyróżnienia. Instrumentalny skład zespołu zaowocował nawet przyznaniem nagrody za kultywowanie tradycji śląskich orkiestr dętych! (Skoczów 1998). Dziś przyznanych im nagród I wyróżnień nie wyliczysz! Byli laureatami wszystkich chyba przeglądów i festiwali kapel podwórkowych. Uświetniali święta  miast w Polsce i za granicami, uczestniczyli w spektaklach teatralnych i multidyscyplinarnych działaniach artystycznych.

Obecnie stały skład zespołu tworzą: Henryk Spyra – akordeon, śpiew, aranżacje, kierownik zespołu; Arkadiusz Szala – gitara basowa, kontrabas, śpiew; Jarosław Świerkot – banjo, gitara, śpiew, konferansjerka; Józef Pindur – instrumenty perkusyjne. W dorobku Śląskich Bajerów mieszczą się równie dwie płyty CD oraz liczne nagrania radiowe i telewizyjne.