Zbisław Janikowski rozmawia z …. przedstawicielami Chóru Męskiego „Pochodnia”

zbinek

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Zbisław Janikowski rozmawia z…”, które odbędzie się 6 listopada o godz. 18:00. Tym razem wspólnie z Zbisławem Janikowskim spotkamy się z przedstawicielami Chóru Męskiego „Pochodnia”.

Ten częstochowski chór, który powstał w listopadzie 1930 roku, uważany jest za jeden z najstarszych chórów męskich w Polsce. Od 1953 roku związał się z Rzemiosłem Częstochowskim i działał pod nazwą Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia”. W kwietniu 2002 roku zespół zarejestrował Stowarzyszenie Śpiewacze „Pochodnia” przy Rzemiośle Częstochowskim i pod tą nazwą działa obecnie.
Podczas swojej ponad 80 – letniej działalności grupa koncertowała zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Działalność Chóru „Pochodnia” została wielokrotnie doceniona licznymi nagrodami oraz wyróżnieniami. Wśród nich są m.in. I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie 2010 r., Grand Prix Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej – Lgota Górna – Koziegłówki 2010 r., I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej – Lgota Górna – Koziegłówki 2011 r., III miejsce w Międzynarodowym Wrocławskim Festiwalu Chóralnym Vratislavia Sacra 2011 r i wiele innych. Chór Męski „Pochodnia” został odznaczony Honorowym Złotym Medalem przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. W 2005 rokuz okazji swojego 75 – lecia, chór został odznaczony Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego, nagrodą im. Wł. Reymonta za zasługi dla kultury polskiej oraz Listem Gratulacyjnym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Z okazji obchodów 80-lecia istanienia chóru został on wyróżniony, w listopadzie 2010 roku, Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla Kultury Polskiej. Ponadto 5 z członków chóru otrzymało Medale Zasłużonych dla Kultury Polskiej. Od 2007 roku Chór Męski „Pochodnia” jest organizatorem Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej, który w 2010 roku uzyskał rangę imprezy międzynarodowej.