Z archiwów PWSFTviT: Henryk Kluba

kluba

9 października o godz. 18:00 rozpoczynamy w Ośrodku nowy cykl programowy poświęcony filmowi. Częstochowianin doktor Witold Szymczyk od 40 lat związany z PWSFTviT w Łodzi przedstawi  miłośnikom kina etiudy dawnych i dzisiejszych studentów „Filmówki”.

Na pierwszy ogień pójdą – co oczywiste – pamiątki związane z Henrykiem Klubą. Urodzony w Przystajni, przed Szkołą Filmową kształcił się w Studium Teatralnym przy naszym Teatrze im. Mickiewicza. Był „naszym człowiekiem” w Łodzi; jako pedagog i wieloletni rektor  pozostawał zawsze bardzo życzliwy dla swoich studentów z Częstochowy i okolic. Z jego wsparcia korzystał Witold Szymczyk, ale i jego kolega z IV LO im. Sienkiewicza Łukasz Wylężałek oraz wielu innych. Jego film „Gwiazda piołun” miał ogólnopolską premierę przy okazji otwarcia w 1989 roku Ośrodka Kultury Filmowej, który też korzystał ze wsparcia Rektora czerpiąc ze zbiorów filmowych Uczelni.

Na pierwszym spotkaniu z „Filmówką” zobaczymy nie tylko etiudę Kluby, ale też wybór jego wcieleń aktorskich w filmach kolegów m.in. Polańskiego czy Osieckiej. Witold Szymczyk opatrzy pokaz anegdotami, których przez 40 lat życia w PWSFTviT poznał mnóstwo. Zapraszamy!

Witolda Szymczyka zaprosiliśmy już do OPK 15 grudnia 2015 r .Po pokazie swojego filmu „Po co jest koń” rozmwaiał z naszą publicznością. Film chwalony za formę ma jeszcze jedną wartość, opowiada o rzeczywistości podczęstochowskiej i człowieku, który porzucił nasze miasto, żeby w Złotym Potoku hodować kuce islandzkie, uprawiać winorośl i prowadzić miejsce o nazwie „Stajnia Wiking”. Miejsce trudne do określenia: stajnia z boksami do wynajęcia, gastronomia z możliwością wynajęcia sali, ale i swoisty dom kultury goszczący artystów różnej „maści”, nawet festiwal jazzu tradycyjnego Tadeusza Erhardta-Orgielewskiego. Wszystko to w części upadłego PGR-u wykupionej w 1990 roku przez Leszka Pilarskiego, bohatera filmowej opowieści.
Doktor Witold Szymczyk, przez rodzinę i przyjaciół nazywany Michałem (a nawet „Miśkiem”), jest absolwentem IV LO im. Sienkiewicza. Oczywiście też łódzkiej „Filmówki”, w której jest dydaktykiem – obecnie i przez ostatnich 30 lat. Napisał m.in. podręcznik „Inscenizacja filmowa” chwalony przez Roberta Glińskiego: „Książka Szymczyka to podręcznik dla wszystkich, którzy chcą robić filmy, którzy chcą zostać reżyserami. Przede wszystkim dla studentów szkół filmowych. A także dla amatorów, aby przestali być amatorami. Również dla profesjonalistów, aby wzbogacili swój warsztat. Zawiera bogaty materiał rysunkowy, który świetnie ilustruje omówione w tekście zagadnienia”.
Jesienią 2015 r. rozpoczął z operatorem Tomaszem Samosionkiem zdjęcia do nowej produkcji pt.: „Miasto Kobiet”. To opowieść o upadku przemysłu włókienniczego, który do Ziemi Obiecanej ściągnął przecież tysiące kobiet. Film szuka odpowiedzi na pytanie, jak włókniarki poradziły sobie w nowej rzeczywistości? Czym jest Łódź bez fabryk stanowiących przez minione wieki o tożsamości i zamożności miasta? Film jest już na ukończeniu i w przyszłym roku zobaczy go pewnie i częstochowska publiczność.