Wystawa malarstwa Cezarego Trzepizura

Galeria „Słoneczna”. Finisaż wystawy – 13 września godzina 19:00.

 

Cezary Trzepizur jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – wychowanie plastyczne, specjalizacja – malarstwo. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, specjalizacja – wystawiennictwo, ale również studia podyplomowe: informatykę oraz zarządzanie oświatą.

Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, umiejętnie łączy działalność pedagogiczną z własną twórczością. Współpracował jako ilustrator z Aurą – miesięcznikiem Polskiego Klubu Ekologicznego. Posiadał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w: Jaworznie, Krakowie, Sosnowcu, Chicago, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie i Wręczycy Wielkiej.

Malarstwo olejne Cezarego Trzepizura to silny ładunek ekspresji i koloru. W swoich pracach ukazuje malarskie walory obrazu, skupia uwagę na kompozycji, harmonii barwnej oraz efektach fakturalnych. W twórczości dominuje kameralna tematyka koncentrująca się głównie wokół martwej natury i pejzażu. Często są to prace na pograniczu z abstrakcją. W jego obrazach pojawia się cała paleta szarości i błękitów. Stonowaną kolorystykę chętnie ożywia mocniejszymi akcentami czerwieni, ultramaryny czy żółci. Mimo ekspresji prace powstają długo, są często przemalowywane. Artysta łączy świat wyobraźni z rygorami intelektualnej refleksji, elementy realnej rzeczywistości z fikcją malarską a rzeczy istniejące z wymyślonymi. Wykształcił własny styl odznaczający się najwyższymi wartościami kolorystycznymi, swobodną fakturą i ekspresyjną plamą.

(Źródło: notatka z ostatniej wystawy).