Winylowe i muzyczne delicje Zbigniewa Burdy

winylowe delicje

19 stycznia o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z muzyką przygotowaną przez Zbigniewa Burdę.

Będzie wystrzałowo, gdyż usłyszymy zespół  AIR i syntezatory Jean Michela Jarre z najnowszej płyty, która była wydana w grudniu 2016 roku. Będzie to płyta „Oxygene 3”, która zamyka trylogię o tlenie i o Ziemi czyli naszej planecie. Z kolei w pierwszej części wieczoru słuchać będziemy znakomicie zrealizowanej dźwiękowo płyty „Talkie Walkie” zespołu AIR.

Zespół AIR to fancuski duet, który został założony w 1995 roku przez Nicolasa Godina i Jeana-Benoît Dunckela. Muzycy poznali się podczas nauki w college’u. Dunckel grał wówczas w zespole Orange, do którego w pewnym momencie dołączył Godin. Po odejściu Alexa Gophera muzycy zmienili nazwę na AIR i rozpoczęli pracę nad nowymi kompozycjami. W latach 1996-97 zespół nagrywał single dla brytyjskiej wytwórni Mo’ Wax (m.in. Modular) oraz francuskiej Source (Casanova 70, Le Soleil Est Prés de Moi). W swojej muzyce łączyli inspiracje twórczością Jeana Michela Jarre’a, Vangelisa, a także Pink Floyd, Tangerine Dream, czy Serge’a Gainsburga.

Płyta „Talkie Walkie” została nagrana 21 stycznia w 2004 roku, czyli obchodzi w 2017 roku swoją trzynastą rocznicę. „Talkie Walkie” jest niezwykle spokojnym albumem, choć całość pod względem muzycznym jest bardziej futurystyczna niż w przypadku poprzednich płyt zespołu. Właśnie dlatego o wiele lepiej niż do poprzednich wydawnictw pasuje do niej stwierdzenie, że jest to muzyka XXI wieku. Na najnowszym albumie AIR trudno wskazać potencjalne hity – materiał nagrany na „Talkie Walkie” zapada w pamięć jako piękna, niezwykle, wręcz pieszczotliwie dopracowana i starannie przemyślana całość.

Po przerwie z kawą i ciasteczkami, swój muzyczny świat otworzy przed nami mistrz Jean Michel Jarre. Płyta „Oxygene 3”, to najnowsze jego dzieło bo z końca 2016 roku. Dokładnie 40 lat po pierwszej części i prawie 20 lat po części drugiej, wiecznie młody na duszy pionier el-muzyki wskrzesza swoje jakże klasyczne dzieło, dzieło które przyniosło mu sławę i chwałę.

Muzyki posłuchamy z polskich kolumn firmy Pylon i na polskim wzmacniaczu firmy Toroid. A wszystko to dzięki uprzejmości firmy Delta-Audio z Częstochowy.