Winylowe i Muzyczne Delicje Zbigniewa Burdy

winylowe delicje

16 lutego o godzinie 18.00 Zbigniew Burda zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Winylowe i Muzyczne Delicje. Tym razem bohaterem spotkania będzie zespól Pink Floyd. Właśnie mija 5 lat, kiedy raz w miesiącu w czwartkowe wieczory spotykamy się aby chłonąć dźwięki jakie zaklęte są w rowku czarnej, winylowej płyty. Płyta leży na talerzu gramofonu, obraca się a my zasłuchani, przenosimy się w sobie tylko znane regiony. Bo kto ma wyobraźnię ten wędruje, gdzieś po odległych bezdrożach Kaszmiru aż po zaginiony horyzont w poszukiwaniu swojego Shangri-La. A w jaką podróż udamy się teraz w lutym? Dokąd zabierze nas tym razem pociąg i na jakiej stacji się zatrzyma? A spotkani w podróży? Któż to będzie … pyta twórca spotkań. Czy matka z atomowym sercem wsłucha się w odległe echa i rozpozna w nich odgłosy domowych zwierząt – psa, świni i owiec?
Zatem wszystko już wiadomo na jakiej stacji się zatrzymamy … Pink Floyd … taki napis podróżni ujrzą z okien pociągu.”Matka z atomowym sercem” (z płyty „Atom Heart Mother”) – Suita magnum opus PINK FLOYD!!! W ogóle jedna z najwspanialszych suit w dziejach rocka progresywnego! Ta muzyka zniewala i oczarowuje. Mnóstwo pięknych melodii, niezliczona ilość epizodów pozornie bez znaczenia, powracający kilkakrotnie podniosły motyw przewodni (nagrany z towarzyszeniem orkiestry instrumentów dętych), no i przede wszystkim niesamowity, niepokojący, kosmiczny klimat. Kompozycja kapitalnie pobudzająca wyobraźnię; z każdym kolejnym przesłuchaniem odkrywa się w niej coś nowego, coś intrygującego; fascynująca muzyczna podróż … wybierzmy się w nią razem i przenieśmy się do 1970 roku.
Po przerwie z tradycyjnym już ciasteczkiem, herbatą czy też kawą, spotkamy się ponownie z zespołem PF.
Mamy rok 1977. I właśnie w tym roku powstają słynne „Zwierzęta” (Animals). Zaskakująca płyta: surowa, chłodna i wcale nie tak łatwa w odbiorze. Tak pokrótce można scharakteryzować „Animals”, kolejną wybitną płytę Pink Floyd.  Ta płyta to pięć kompozycji, która dzieli się na trzy kilkunastominutowe utwory: „Dogs”, „Pigs (Three Different Ones)” i „Sheep”, plus dwie akustyczne balladki.

Lubię to!Zobacz więcej reakcji

Komentarze

Komentarze
Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater
Napisz komentarz…