Winylowe i Muzyczne Delicje Zbigniewa Burdy

Winylowe i Muzyczne Delicje Zbigniewa Burdy

Na Winylowe i Muzyczne Delicje zapraszamy 14 czerwca. Tym razem wieczór  poświęcony zostanie zespołowi Marillion oraz duetowi Simon & Garfunkel z płytami „Fugazi” (1984) i „Bridge over Troubled Water” (1970). Początek o godz. 18:00.

Rok po wydaniu znakomitego debiutanckiego „Script for a Jester’s Tear”, wraz z nowym perkusistą, Ianem Mosleyem (ciekawostką jest, że w przesłuchaniach na perkusistę brał udział nawet Andy Ward z Camel) Marillion zdecydował się nie obniżać muzycznej poprzeczki i nagrać równie udany album. „Fugazi” jest według Fisha „zbiorem myśli hotelowych”. Płyta to obraz okrutny, cyniczny, sarkastyczny, zawierający złość, bardzo osobisty, ale pod względem muzycznym to kolejny krok naprzód. Pomimo bardzo częstych (i nie bez powodu) porównań Marillion do Genesis, młodszy o wiele zespół zyskiwał już swój niepodrabialny styl muzyczny. Duża w tym zasługa Rothery’ego i Mosleya, którzy wnoszą bardzo dużo swojego indywidualnego pierwiastka do „Fugazi”. Świetnie radzi sobie również Kelly, zwłaszcza w „She Chameleon”, gdzie hipnotyzuje swoją organową zagrywką, przerywaną przez bębny oraz przestrogę Fisha odnośnie kobiety kameleona. Tytułowa kobieta -kameleon to metafora groupie. Najlepsze jednak kompozycje zostały na koniec. Trwające razem ponad 16 minut „Incubus” oraz tytułowy „Fugazi” ukazują w pełni progresywne oblicze Marillion. Występujący na płycie muzycy to: Fish – wokal, Steve Rothery – gitara, Pete Trewaves – bas, Mark Kelly – instrumenty klawiszowe, Ian Mosley – instrumenty perkusyjne. „Fugazi”, to składający się z 7 utworów krążek, który wprowadzi słuchacza w świat Fisha ale zapewne nie tylko.

A już po tradycyjnej przerwie, spotykamy się z duetem Simon & Garfunkel. W styczniu minęło 48 lat od wydania tej płyty. Pojawiła się dokładnie 26 stycznia i wiąże się z ciekawą opowieścią o niej samej i o pewnym prezydencie USA … Ale ta opowieść to już podczas naszego czwartkowego wieczoru. „Most nad Rzeką Westchnień” – taki jest polski tytuł tego krążka. Tak, chodzi o zespół Simon & Garfunkel. Jest to jeden z najpiękniejszych albumów w historii rocka: „Bridge Over Troubled Water”, firmowany przez wspomniany duet. Płytą tą Paul Simon potwierdził swoje nieprzeciętne umiejętności kompozytorskie i to, że jego piosenki w niczym nie ustępują kompozycjom Lennona czy McCartneya. Na płycie zarejestrowano wiele delikatnych klimatów, chociażby tytułowy utwór ale również nieprzeciętnie piękną balladę „The Boxer”. Płyta ta cieszyła się oszałamiającym powodzeniem. W wielu krajach pokryła się platyną, w tym dla przykładu: 4-krotną w Kanadzie, 8-krotną w USA i aż 10-krotną w Wielkiej Brytanii. Od lat kompozycja Simona zaliczana jest do grona najwybitniejszych w historii muzyki. Na liście 500 najlepszych utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone, uplasowała się na miejscu 48 (!). A zatem – tylko słuchać i marzyć.

Na pokaz obowiązują jak zwykle imienne zaproszenia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, proszę o potwierdzanie przybycia.

oprac. Zbigniew Burda/ red. OPK