Winylowe i Muzyczne Delicje: Santana, Fagen, Yepes i gość specjalny

Winylowe_Delicje_Donald_Fagen_The_Nightfly

W lutym, podczas Winylowych i Muzycznych Delicji Zbigniewa Burdy, zabrzmi muzyka Carlosa Santany, Donalda Fagena czy też Narciso Yepesa. Pojawi się również gość specjalny. Wydarzenie odbędzie się już 15 lutego. Początek o godzinie 18.00. Obowiązują zaproszenia.

– Po styczniowej przymusowej i niezamierzonej przerwie, spotykamy się na lutowych Winylowych i Muzycznych Delicjach i muszę od razu wspomnieć, że będzie kilka atrakcji – zdradza Zbigniew Burda. – Swoją obecność na lutowych WiMD zapowiedział ze swoim wykładem Liczby i gwiazdy, dr Rafał Miedziński, który jest dyrektorem katedry fizyki i astronomii na AJD w Częstochowie. Ja ten wykład znam i mogę zapewnić tylko, że nie będziemy się nudzić, gdyż dr Miedziński potrafi zaczarować swymi wykładami.

Kolejną atrakcją wieczoru będzie bardzo ciekawy gramofon – Gramofon Pro-Ject 1-Xpression Classic S-Shape, który na pokaz dostarczy Maciej Grabałowski, właściciel Delta-Audio. 1-Xpression Classic S-Shape jest 6 generacją klasycznego gramofonu Hi-Fi. W gramofonie zastosowano typu „S”, które posiada możliwość zamiany głowic, które pozwalają na stosowanie różnego typu i modelu wkładek typu MM lub MC, co daje prawie nieskończone możliwości przy słuchaniu różnych stylów i gatunków muzycznych. Aby nie być gołosłownym: będzie kilka różnych wkładek i będziemy mogli przekonać się o różnicach brzmieniowych. Obok gramofonu pojawi się również świetny wzmacniacz lampowy, jak również nie mniej świetne kolumny.

W tej pierwszej części bohaterem wieczoru będzie Donald Fagen ze swoją płytą The Nightfly (1982) w trzech odsłonach: najpierw posłuchamy fragmentu tej płyty z CD, następnie ten sam fragment z „normalnego” winyla, a następnie wysłuchamy całej płyty również z winyla, ale tłoczonego w najnowszym systemie Ultradisc One Step. Ultradisc One Step lub w skrócie UD1S to system, który pomija dwa etapy w produkcji płyty winylowej, a mianowicie produkcję matrycy negatywu i płyty-matki. Bezpośrednio po wycięciu lakieru używa się go do produkcji delikatnej matrycy zwanej „convert”, a convert jest używany do tłoczenia limitowanych nakładów. Firma Mobile Fidelity Sound Lab. twierdzi, że każda płyta wyprodukowana w ten sposób jest dźwiękowo idealną kopią źródła, użytego do wcięcia lakieru czyli taśmy-matki. A jak to będzie, to przekonamy się sami na własne uszy.

Po tradycyjnej już przerwie kawowej, druga część wieczoru poświęcona będzie gitarze, a właściwie to dwóm różnym gitarom. I ta część wieczoru podzielona będzie na dwa elementy: w pierwszej części wysłuchamy hiszpańskiego gitarzysty Narciso Yepesa i jego interpretacji Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo. Jest to o tyle ciekawa interpretacja tego koncertu, że artysta gra na gitarze dziesięciostrunowej, którą sam skonstruował. Zapewniam, że będzie to wspaniałe przeżycie. Z tej płyty posłuchamy tylko strony „A”, na której jest wspomniany koncert, a czas trwania to około 19 minut.

W dalszej części wieczoru zabrzmi również gitara i to gitara nie byle kogo, bo samego Carlosa Santany. Santana pojawi się wśród nas ze swoją znaną płytą Abraxas. Jest to drugi album studyjny amerykańskiego zespołu Santana. Wydany został w 1970 roku, a w 2003 roku album został sklasyfikowany na 205. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”. Na płycie zarejestrowano dziewięć utworów, więc spokojnie zmieścimy się czasie do godz. 21:00.

Jak sami Państwo widzicie, wieczór 15 lutego zapowiada się nader interesująco i ciekawie. Spotykamy się o godzinie 18:00 w OPK „Gaude Mater”. Bardzo proszę o punktualne przybycie, z racji napiętego programu, z tego też powodu przerwa potrwa tylko 10 minut.

Oczywiście obowiązują, tak jak dotychczas, zaproszenia na pokaz.

oprac. Zbigniew Burda / red. OPK (mjjw)
il. fragment okładki albumu The Nightfly Donalda Fagena