Wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Burdy oraz Winylowe i Muzyczne Delicje

Z Burda_foto (1)

Wakacje już za nami a w powietrzu unosi się już zapach jesieni. Od naszego spotkania 14 września do kalendarzowej jesieni pozostanie tylko kilka dni … „a mnie jest szkoda lata” … można by zaśpiewać. Ale wróćmy do Winylowych i Muzycznych Delicji które przed nami. Przygotowałem dla Państwa niespodziankę ale wierzcie mi, że to tylko przypadek. Przypadek? Nie ma przecież przypadków.” – zapowiada Zbigniew Burda. Wernisaż wystawy fotografii artysty „ Pozostały tylko kamienie …” oraz Winylowe i Muzyczne Delicje odbędą się już w najbliższy czwartek 14 września o godz. 17:30 w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Wieczorne spotkanie rozpocznie się od prezentacji dzieła Modesta Musorgskiego „Obrazki z wystawy”, które stanowi połączenie krótkich miniatur fortepianowych. Zebrani goście będą mogli wysłuchać w całości „Obrazków z wystawy”, do którego orkiestrację napisał Maucice Ravel, przyjaciel Modesta. Inspiracją do powstania „Pictures at an Exhibition” stała się wystawa akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna z 1874 roku. Emocje towarzyszące artyście po odejściu przyjaciela Hartmanna zobrazowane zostają szczególnie w  łączącej miniatury „Promenadzie”. „Obrazki z wystawy”  zaprezentowane zostaną także w postaci transkrypcji jakiej dokonał elektronicznie Isao Tomita oraz progresywno-rockowy legendarny zespół Emerson, Lake&Palmer. O „obrazkach” w każdej postaci opowie Państwu Zbigniew Burda razem z Beatą Młynarczyk.

Kolejnym punktem wieczoru będzie otwarcie wystawy Zbigniewa Burdy „Pozostały tylko kamienie …” w Sali Słonecznej „Gaude Mater”. Jest to 18. indywidualna wystawa fotograficzna artysty, którą pragnie przypomnieć częstochowskich Żydów wywiezionych w 1942 r. przez Niemców do Auschwitz i Treblinki. 22 września 2017 roku przypada 75. rocznica likwidacji getta w Częstochowie. 

Ostatnia część wieczoru będzie ponownym powrotem do muzyki, tym razem Rogera Watersa. Bohaterem stanie się wyimaginowany przez Watersa mężczyzna, który opowie nam swoje senne wizje.

Na Winylowe i Muzyczne Delicje obowiązują zaproszenia.