Święto Kina Domowego

20160910_165150 — kopia

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Studio Filmowe Kas Film organizują po raz drugi w Częstochowie Święto Kina Domowego – Home Movie Day. Wydarzenie odbędzie się  25 listopada o godz. 18:00.
Zachęcamy do udziału wszystkich posiadaczy filmów zapisanych na taśmach: 8 mm, super 8 mm, 16 mm, a nawet 35 mm. Od teraz do 22 listopada należy dostarczyć do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” filmy zapakowane w kopertę i podpisane wraz z podaniem swojego numeru telefonu. Filmy te będą po pokazie zwrócone właścicielom. Wymagany termin dostarczenia filmów związany jest ze sprawdzeniem technicznym taśm filmowych przez archiwistę Krzysztofa Wieczorka. Organizatorzy obiecują pokazać na koniec filmy z Częstochowy ze zbiorów archiwalnych Krzysztofa Kasprzaka . Zaproszonym gościem będzie Jacek Tomczyk wieloletni działacz DKF.

Święto Kina Domowego polega na wspólnym oglądaniu, na dużym ekranie, filmów z domowych archiwów. Pomysł narodził się w 2012 w gronie amerykańskich archiwistów filmowych. Od tego czasu święto organizowane jest w coraz większej ilości krajów na całym świecie . Dla wielu uczestników Home Movie Day jest jedyną szansą na pooglądanie starych filmów, które leżą gdzieś na strychach czy w piwnicy. Najczęściej to materiały filmowe, które, przez całe lata były nieoglądane z powodu braku projektorów a z czasem nabierały ogromnej wartości – nie tylko sentymentalnej ale stanowiły wyjątkową wartość jako rodzinna pamiątka. W Polsce po raz pierwszy Home Movie Day zostało zorganizowane w Warszawie w 2013 r. w kinie „Iluzjon”, drugim miastem, które organizowało to święto to Katowice w kinie „Silesia” a trzecim jest Częstochowa.

Wstęp wolny!