Spotkanie z Andrzejem Krakowskim

okladka-200

Nominowany do Oscara producent filmowy, reżyser i scenarzysta Andrzej Krakowski będzie gościł 27 maja w OPK „Gaude Mater”. Na spotkaniu z publicznością opowie o przyjaźni z Krzysztofem Komedą, swoich częstochowskich korzeniach oraz Polakach, którzy zbudowali Hollywood. Początek spotkania o godzinie 17.00, prowadzenie: Remigiusz Grzela,  wstęp wolny.

- „Kinematograf wynalazł Polak. Pierwsze kina zakładał Polak! Samuel Goldwyn to Polak! Bracia Warner? To też Polacy! Pola Negri – to przecież oczywiste… – przekonuje Andrzej Krakowski, który na co dzień mieszka w USA, ale przyznaje się do Częstochowskich korzeni. Z naszego miasta pochodzili jego dziadkowie. Jego ojciec był szefem zespołu Aleksandra Forda, później zespołu „Kamera”, wyprodukował m.in. kultowy „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego.
W latach 1964-1968 Krakowski studiował w PWSTiF w Łodzi, pod opieką m.in. Jerzego Passendorfera, Stanisława Różewicza, Andrzeja Wajdy i Janusza Morgensterna. Absolwent American Film Institute – Center for Advanced Film Studies, w latach 60. stypendysta w Hollywood. Na podstawie jego scenariuszy powstały m.in. filmy: „Looking for Palladin” „Farewell to My Country”, „The Politics of Cancer”, „Triumph of the Spirit” czy „Tides of War”.
Wykładowca w University of California Los Angeles i School of Visual Arts w Nowym Jorku, jest współzałożycielem szkoły filmowej w State University of New York w Purchase, profesorem sztuki filmowej w City University of New York. Autor książek o Polakach, którzy zbudowali Hollywood „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood” i „Pollywood 2. Uciekinierzy w raju”.

Wydarzenie w ramach Dnia Samorządu Terytorialnego