Gaude Mater Podcast

Gaude Mater Podcast

Zapraszamy do nowej formy korzystania z oferty kulturalnej Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie. Tym razem proponujemy słuchanie podcastu, a więc m.in. zapisów audio naszych spotkań autorskich, rozmów z ludźmi kultury, nagrań autorskich interpretacji tekstów literackich.

 

W Gaude Mater Podcast rozmawiamy o ludziach, wydarzeniach, ciekawych zjawiskach kulturalnych i nie tylko. Zachęcamy do poświęcenia chwili na spotkanie ze sztuką, muzyką i literaturą. Zatem jeśli chcesz nie tylko do nas przyjść czy też obejrzeć materiał na Facebooku czy YouTube, możesz teraz swobodnie słuchać naszego podcastu w wolnej chwili.

Co konkretnie można posłuchać?

Zaczynamy nadawanie od trzech podcastowych cyklów. Wśród nich można posłuchać wierszy czy też rozmów z ludźmi kultury.

Spotkanie z literaturą

Tutaj znajdziesz zapisy audio naszych spotkań autorskich, które odbyły się w Ośrodku Promocji Kultury, najczęściej podczas wydarzenia z cyklu „Literacki Piątek”. Zatem posłuchasz tu niezwykłych autorek i autorów, którzy opowiadają o swojej twórczości i ujawniają ciekawe szczegóły związane z ich pracą.

5 minut z poezją

Posłuchaj wierszy w autorskiej interpretacji. Poetki i poeci czytają swoje teksty, zachęcając tym samym do sięgnięcia po ich twórczość. Wystarczy tylko pięć minut, by zatrzymać się nad literaturą, rozsmakować w wierszu i odkryć piękno słowa.

15 minut z kulturą

Nie potrzeba wiele czasu, by porozmawiać o kulturze i dowiedzieć się czegoś nowego. Dlatego zachęcamy do słuchania intrygujących historii związanych ze sztuką, muzyką czy literaturą. Dzięki nam poznasz ludzi, którzy wkładają serce w to, co robią, poznasz dzieła, na które warto zwrócić uwagę.

Gdzie można słuchać podcastu?

Gaude Mater Podcast jest dostępny przede wszystkim na popularnej platformie Spotify oraz aplikacji Anchor.

Dlaczego udostępniamy nagrania?

Chcemy, aby dostęp do kultury był możliwie jak najprostszy. Wierzymy, że korzystanie z dóbr kultury jest jednym z podstawowych praw, z których każdy powinien korzystać, jeśli tylko ma taką wolę. Dlatego chcemy znosić granice i bariery, a przy tym urozmaicić naszą kulturalną ofertę. Ponadto naszym celem jest promowanie Częstochowy poprzez kulturę różnymi drogami i kanałami, ponieważ podcast może mieć bardzo szeroki zasięg.

Udostępniamy jednak nagrania z jeszcze jednego, bardzo ważnego powodu. Biorąc pod uwagę, jak różnorodna jest nasza publiczność i jak zróżnicowane oczekiwania ma wobec nas, chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom również tym osobom, które mimo chęci nie mają wielu możliwości, by skorzystać z naszego programu.

Gaude Mater Podcast jest więc skierowany do osób, które nie mają fizycznej możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym z różnych przyczyn, np. z powodu niepełnosprawności, choroby, czy chwilowej niedyspozycji. Chcemy niwelować wykluczenie kulturalne ze względu na różne ograniczenia, które naszym zdaniem nie mogą być postrzegane jako przeszkody uniemożliwiające uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych w Częstochowie.

I choć prowadzimy transmisje na żywo, nagrywamy nagrania wideo, umieszczam nasze materiały w Internecie, od teraz ruszamy również z udostępnianiem nagrań audio, które pozwolą na wysłuchiwanie ciekawych materiałów również przy okazji, np. w samochodzie, podczas codziennych czynności, na spacerze, czy w jakikolwiek inny sposób. Każdy ma swoje preferencje i może wybrać to, co odpowiada mu najbardziej.

Zapraszamy więc do słuchania, dzielenia się wrażeniami, polecania znajomym.