In memoriam Stanisław Łyszczarz

240px-2012-03-19_18-05-30_0018A

7 listopada o godzinie 13.00 zapraszamy na spotkanie związane z 25. rocznicą śmierci wybitnego malarza i rzeźbiarza Stanisława Łyszczarza.

Stanisław Łyszczarz urodził się 22 marca 1930 r. w Lichwinie, powiat Tarnów, w rodzinie reemigrantów z Ameryki. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1945 r. rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemyślu Artystycznego i w Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. W 1952 r. rozpoczyna studia państwowe w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na wydziale ogólnym. W 1958 otrzymuje tytuł dyplomowanego artysty plastyka ze specjalizacja ceramicznego malarstwa architektonicznego.

Stanislaw Łyszczarz „Wiejska zagroda”Po studiach osiedla się w Częstochowie poświęcając się przez 21 lat pracy pedagogicznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, w charakterze nauczyciela przedmiotu malarstwo i ceramika. Od 1980 roku pracuje w Wyższej Szkole Pedagogicznej, obecnie Akademii im. Jana Długosza, na stanowisku wykładowcy rzeźby ceramicznej i malarstwa. W 1989 roku Stanisław Łyszczarz przeprowadza przewód kwalifikacyjny na stanowisko docenta etatowego w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 1990 roku Minister Edukacji Narodowej mianuje Go na stanowisko docenta w WSP. Rektor WSP w Częstochowie mianuje docenta Stanisława Łyszczarz na stanowisko profesora nadzwyczajnego na wydziale Wychowania Artystycznego. Profesor Łyszczarz zostaje kierownikiem Zakładu Rzeźby na wydziale artystycznym w WSP.

Odbywał liczne podróże artystyczne po Polsce i zagranicą. Podróże były jego pasją. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Obrazy i ceramiki Stanisława Łyszczarz znajdują się w licznych zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą.
Wiecznie psujący się piec elektryczny i wanna wypełniona gliną były centrum jego pracowni rzeźbiarskiej. Tworzył rzeźby plenerowe dla parków i ogrodów – „Smoki”, „Grajek” czy „Muzykant”, ceramikę użytkową – pawie, żaby czy koniki morskie wypełniały półki pracowni.
Ciężka praca przy mozaikach dawała mu satysfakcję. Jednymi z Jego trzynastu monumentalnych mozaik są: o dominującym żółtym kolorze na ścianie auli WSP, na ścianach pływalni KBO w Częstochowie czy w Domu Kultury w Siewierzu. Wykonał wiele projektów sgrafitto i mozaik, niektóre z nich były wykorzystane a niektóre zostały jedynie w kształcie projektu.
Obok pracy zawodowej i artystycznej poświęcał wiele czasu działalności społecznej .
Artysta zmarł na zawał serca w wieku 61 lat, dnia 7 listopada 1991 roku w Częstochowie.
Plotyn napisał kiedyś o starożytnym rzeźbiarzu który miał dar sztuki. Stanisław Łyszczarz należy do tej grupy twórców którzy otrzymali dar sztuki.