Malarstwo inspirowane Poświatowską

Nie patrz

11 października – dokładnie w 50. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej – o godz. 18.00 otworzymy wystawę malarską inspirowaną twórczością poetki. Autorką prac jest Małgorzata Omelańczuk-Pawluk, która mieszka w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie pracuje jako plastyczka w Nowodworskim Ośrodku Kultury.

Na trop jej malarstwa wpadliśmy dzięki Władysławowi Ryszardowi Szelągowi, prezesowi Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, który wystawę artystki zorganizował m.in. W siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Okazuje się bowiem, że ta inspiracja Poświatowską sięga u malarki wielu lat wstecz, a wystawy z niej zrodzone ułożyły się już w obfity cykl:

•    2008 – Warszawa; Staromiejski Dom Kultury
•    2009 – Warszawa; Mazowiecki Urząd Wojewódzki
(w 75. rocznicę urodzin Poetki)
•    2011 – Nowy Dwór Mazowiecki; Nowodworski Ośrodek Kultury (pt.: „Wiersze nieznane, wiersze zapomniane”)
•    2015 – Warszawa; Mazowiecki Urząd Wojewódzki
(pt.: „Ogień miłości”)
•    2015 – Warszawa; Dom Kultury Śródmieście
(pt.: „Dotyk szczęścia”)

Malarstwo to wielka pasja Małgorzata Omelańczuk-Pawluk. Z tą dziedziną sztuki jest związana od młodych lat. Urodzona na Podlasiu podstawy rysunku i malarstwa wyniosła z Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studia, które odbyła na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1984–89 na wydziale malarstwa, w pracowni prof. Tadeusza Dominika, pomogły jej rozwijać i kształtować własny styl.

Malarstwo artystki cechują różne zestawienia faktur: przecieranych, impastowanych, zdrapywanych; także eksperymenty z barwą i światłem oraz różne stopnie nasycenia jednego barwnego tonu. Swoje obrazy maluje w zależności od wewnętrznego nastroju. Niektóre z nich są pełne ekspresji o żywym nasyceniu barw często zestawianych na zasadzie kontrastu, inne zaś bardziej delikatne, wyciszone, stonowane. Najczęstszym tematem jej prac są martwe natury, kwiaty i pejzaże, a głównie pejzaże z motywami leśnymi oraz ostatnio inspiracje poezją – w szczególności utworami Haliny Poświatowskiej.
Była uczestniczką i bohaterką kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wiele obrazów z jej dorobku znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą: Australia, Kanada, Wielka Brytania, Francja i USA.

Wystawa współorganizowana z częstochowskim Oddziałem Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.