Malarstwo Agaty Lankamer w „Wejściówce”

Agata_Lanka

W ostatnim dniu wakacji oddajemy publiczności do oglądania kolejną wystawę w Galerii Wejściówka. Prezentować będziemy prace malarskie Agaty Lankamer. Ta ekspozycja zaczyna kolejny rozdział w burzliwej ostatnio historii „Wejściówki”.
Sama galeria powstała 17 lat temu w korytarzu wejściowym redakcji Gazety Wyborczej przy ul. Piłsudskiego (co oznacza, że gościła około 200 częstochowskich twórców: od mistrzów po debiutantów). Po przenosinach częstochowskiego dziennika na ul. Racławicką, nowy lokal nie stwarzał porównywalnych warunków do prezentowania sztuki. Po krótkiej nieobecności „Wejściówki” artyści i czytelnicy Gazety zaczęli wysyłać sygnały, że ta galeria jest potrzebna. Znów trwała więc w nowym miejscu przez kilka lat, ostatnio współorganizowana przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Od roku ekspozycja w Wyborczej uzupełniana była przez pracę dodatkowo wieszaną w Ośrodku. Przed kilkoma miesiącami redakcja dziennika zrezygnowała z pomieszczeń na parterze. Miejscem prezentacji wystaw stała się ściana w OPK, a jedna praca symbolicznie zawieszana była w Wyborczej, przy wejściu do gabinetu redaktora naczelnego. Tak było do sierpnia.
Latem Kawiarnia „Skrzynka” zrobiła remont pomieszczeń. Nowy wystrój znacznie ograniczył tam możliwości ekspozycyjne. To uniemożliwiło kontynuowanie w kawiarni cyklu „Obrazki z podróży”. Miejsca jest jednak dość na „Wejściówkę”. Wystawa Agaty Lankamer zawiśnie więc na parterze przy u. Dąbrowskiego 1 (pięknie zresztą wkomponowuje się w nowy wystrój). Jeden obraz zawiśnie w redakcji Gazety przy ul. Racławickiej 6a.
Agata urodziła się w Częstochowie w  1994 r. Jest absolwentką Zespołu Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Obecnie studiuje na V roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2017 r. uczyła się na Academy of Fine Art and Design w Bratysławie podczas programu Erasmus +.
Tworzy wykorzystując różne media: film, wizualizacje, nowe media, malarstwo, projektowanie graficzne. Pasjonuje się literaturą; współtworzy częstochowski Festiwal Dekonstrukcji Słowa „CZYTAJ!”. Swoją przyszłość łączy z sztuką wizualną. Prezentacja udostępniana w „Wejściówce” jest pierwszą wystawą indywidualna młodej artystki.
WYSTAWY ZBIOROWE

2017   –  Nehanbi sa, malý chlapček, Poľský Inštitút, Bratysława, Słowacja
2017   –   Prieskum, VSVU, Academy of Fine Art and Design, Bratysława, Słowacja
2017  –   MY 18 demo, Galeria Neon, Wrocław, Polska
2017  –  Idziecie na wilki?, Galeria Miejska, Wrocław, Polska
2017  –  115 milionów, Galeria za Szkłem, ASP, Wrocław, Polska
2016 – Idziecie na mincieli?, Galeria miejska, Wrocław, Polska
2016 –  Stary Pisarz, Bionulor&Międzymiastowa, Soundrive Fest, Stocznia gdańska, Gdańsk
2016  – xO =:O ;>, Festiwal Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej ART.eria, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, Polska
2016  – Guliwer FDS Czytaj!, ROK, Częstochowa, Polska
2016 – Charging in progress, MD_S, Wrocław, Polska
2015 – Zrywając guguły – czytanie performatywne, FDS_Czytaj!, I LO im. J. Słowackiego, Częstochowa, Polska
2015 – LINK, Aula ASP, Wrocław, Polska
2014 – Stary Pisarz, Bionulor&Międzymiastowa, FDS_Czytaj!, ROK, Częstochowa, Polska
2013 – Fotolof, Fresh Meat Team, FDS_Czytaj!, ROK, Częstochowa, Polska
2013 – Fotolof, Fresh Meat Team, Konfrontacje XVIII, Puławy, Polska

WYRÓŻNIENIA I GRANTY
Stypendium Rektora dla 10% najlepszych studentów ASP 2015-2017
Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowa
CARA Stypendium Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater