Warsztaty twórcze „Kultura dostępna”

Warsztaty twórcze „Kultura dostępna”

lipiec-czerwiec 2018, Częstochowa

Warsztaty Kultura dostępna

W tym roku Willa Kreatywnych Działań Twórczych zmienia się w cykl warsztatów twórczych „Kultura dostępna” i oferuje bogate zajęcia warsztatowe z wielu dziedzin. Po raz kolejny zapraszamy na warsztaty taneczne, literackie, filmowe, rysunkowe, fotograficzne, dziennikarskie, będą także warsztaty antydyskryminacyjne, które poprowadzi Marta Frej. Wśród pozostałych prowadzących znajdziemy Annę Steller, Sylwię Chutnik, Dominika Ritszela, Macieja Salamona, Kamila Pawlika i Romana Kurkiewicza. Wyzwolimy więc potencjał twórczy młodych ludzi i udowodnimy, że wakacje to wyśmienity czas nie tylko na zabawę, lecz również naukę i zdobywanie nowych umiejętności.

Sprawdź dostępne zajęcia warsztatowe poniżej! Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O uczestnictwie w warsztatach decyduje kolejność wpływania zgłoszeń. Osoby nie spełniające kryteriów będą umieszczane na liście rezerwowej.
Warsztaty taneczne
♦ Warsztaty literackie
♦ Warsztaty filmowe
♦ Warsztaty rysunkowe dla dzieci
♦ Warsztaty street portret
♦ Warsztaty dziennikarskie
♦ Warsztaty antydyskryminacyjne

Formularz zgłoszeniowy

Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych

Warsztaty taneczne

2 lipca 2018 • 12.00-15.00
3 lipca 2018 • 10.00-13.00
Grupa wiekowa: 17-23

Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

Warsztaty tańca „Tańcz jak chcesz” są skierowane do wszystkich tych, którzy lubią tańczyć lub chcą tańczyć, ale się wstydzą, czy też tańczą, ale chcieliby lepiej, a także do tych, co nie tańczą i bardzo by chcieli. W trakcie sześciogodzinnych zajęć poruszymy zagadnienia improwizacji w tańcu, świadomości własnego ciała czy też pracy z oddechem, podłogą (floor work) czy napięciem i rozluźnieniem. Spróbujemy też zrozumieć schematy, w jakich zwykle się poruszamy, by móc z nimi zerwać. Popracujemy zarówno przy muzyce, jak i w ciszy. Wspólnie spróbujemy zatracić się w tańcu, porzucić konwenanse i być po prostu sobą.

Prowadząca: Anna Steller – tancerka, performerka i choreografka. Występuje od 1993 roku, od samego początku w gdańskim Teatrze Dada von Bzdülöw, od 2003 roku współpracuje z Teatrem Patrz Mi Na Usta. Gościnnie występowała w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni i Teatrze Wybrzeże, współpracowała m.in. z teatrem 7273 z Genewy, Nigelem Charnockiem w projekcie HAPPY, Rafałem Dziemidokiem czy Mariolą Brillowską. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Prezentuje je za granicą, np. w Indonezji, USA, Szwecji oraz w kraju, np. w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku czy Gdańskiej Galerii Miejskiej. Bierze udział w projektach międzynarodowych zarówno z dziedziny tańca, jak i sztuk wizualnych, m.in. w Telling The Baltic (ART Line projekt), There might be others w choreografii Rebecci Lazier (produkcja Art Station Foundation). Jest laureatką wielu nagród w tym Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców za spektakl Good Girl Killer (2007) oraz stypendystką Alternatywnej Akademii Tańca przy Art Station Foundation (2014) czy też programu Visegrad Fund (2015).

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Warsztaty literackie

6 lipca 2018 • 10.00-16.00
Grupa wiekowa: 17-23

Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

Warsztaty literackie z Sylwią Chutnik będą dotyczyły podstaw konstruowania tekstu, bohatera i budowania fabuły. Skupią sie również na technikach kreatywności, sposobach pisania i walce ze strachem przed białą kartką. Zajęcia są przeznaczone zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pisaniem, jak i dla tych, które chcą podszkolić dotychczasowy warsztat.

Prowadząca: Sylwia Chutnik – pisarka, felietonistka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki w Nowym Teatrze w Warszawie, należy do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka, wykłada w szkole pisania Maszyna do Pisania. Jest kuratorką festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival). Współprowadziła program literacki „Cappuccino z książką”, obecnie jest lektorką „Zapomniani – odzyskani” oraz współprowadzi program „Barłóg literacki”. Napisała m.in. powieści Cwaniary, Jolanta, Smutek cinkciarza, książkę historyczną Warszawa Kobiet, bajkę dla dzieci Nieśmiałek, zbiór felietonów Mama ma zawsze rację, zbiory opowiadań, np. W krainie czarów. Jest autorką rozmów Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki. Tworzy także słuchowiska radiowe czy sztuki teatralne, np. Muranooo (Teatr Dramatyczny w Warszawie i Itim Theatre Ensemble w Tel Avivie), Gwałt. Głosy (Teatr Powszechny). Felietony publikuje np. w „Polityce”, „Pani”, „Wysokich Obcasach” i „Gazecie Stołecznej”. Jest laureatką m.in. Paszportów Polityki 2008. Była trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike, a także do Róży „Gali” w kategorii literatura w 2010 roku i Okularów Równości 2012. W 2010 roku dostała Społecznego Nobla Fundacji Ashoka, rok później Nagrodę Fundacji Polcul – obie za pracę społeczną. Jest stypendystką Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. W wolnych chwilach gra na basie w punkowym zespole i rysuje.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Warsztaty filmowe

16 lipca 2018 • 10.00-15.00
17 lipca 2018 • 10.00-14.00
Grupa wiekowa: 17-23

Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

Zajęcia oprą się na ćwiczeniach praktycznych z zakresu tworzenia krótkich form filmowych lub audiowizualnych. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów podejmą się opowiedzenia prostej historii, przedstawienia konkretnego motywu, odtworzenia wybranej sceny filmowej lub malarskiej przy wykorzystaniu minimalistycznych środków wyrazu, rozwijając przy tym zainteresowania sztukami wizualnymi oraz poznając specyfikę działań i narzędzi artystycznych. Pierwszy dzień zajęć poświęcimy teorii oraz kwestiom organizacyjnym. Drugiego dnia rozpoczniemy część praktyczną, w której przejdziemy już do realizacji postawionych zadań. Przez cały czas będzie można skonsultować z prowadzącym zarówno dopiero powstające, jak i już zrealizowane projekty. Towarzyszyć nam będzie pełna swoboda twórcza, dysponując przy tym podstawowymi narzędziami do rejestracji obrazu filmowego. Autorki i autorzy prac stworzonych na warsztatach, będą mogli później dysponować nimi we własnym zakresie. Zapraszamy osoby zaczynające przygodę ze sztuką, amatorki i amatorów, pasjonatki i pasjonatów. Zapraszamy również wszystkie te i wszystkich tych, którzy interesują się sztuką współczesną, sztuką wizualną i filmem eksperymentalnym.

Prowadzący: Dominik Ritszel – studiował na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Poznaniu. Jego prace były pokazywane m.in. w ramach międzynarodowych festiwali przeglądu video takich jak Les Rencontres Internationales (Gaite Lyrique, Palis de Tokyo, Paryż), Proyecto. Prezentował swoje prace na wystawach indywdualnych i grupowych w Polsce i za granicą, np. we Włoszech, Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Warsztaty rysunkowe dla dzieci

30 lipca 2018 • 12.00-15.00
31 lipca 2018 • 10.00-13.00
Grupa wiekowa: 3-7

Miejsce: Fundacja Chrześcijańska Adullam, ul. Krakowska 34, Częstochowa

Warsztaty plastyczne są przeznaczone dla dzieci w wieku 3-7 lat, które pod okiem prowadzącego zajęcia stworzą i pokolorują własny baśniowy świat.

Prowadzący: Maciej Salamon – grafik, ilustrator, twórca murali, sitodruków, a także filmów animowanych i teledysków. Studiował w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie prowadzi tam zajęcia na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Jest laureatem licznych nagród na festiwalach filmowych na całym świecie (Reykjavik, Tokio, Kalifornia, Amsterdam). Należy do grupy artystycznej Krecha, wydającej periodyk o tej samej nazwie. Prowadzi zakładową Galerię Gablotka na terenie Stoczni Gdańskiej. Jest także wokalistą i autorem tekstów w rodeopunkowym zespole Gówno, wokalistą i gitarzystą nekropolowego duetu Nagrobki.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Warsztaty street portret

09 sierpnia 2018 • 9.00-14.00
10 sierpnia 2018 • 9.00-14.00
Grupa wiekowa: 17-23

Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

Warsztaty street portret są skierowane do osób, które opanowały sprzęt i technikę wykonywania poprawnych technicznie zdjęć. Podczas zajęć spróbujemy sił w jednym z najbardziej ekscytujących gatunków fotografii ulicznej. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów nie tylko przeszukają Częstochowę w poszukiwaniu decydujących momentów oraz światła, ale również odkryją twarz miasta, na które składają się jego mieszkanki i mieszkańcy.

Prowadzący: Kamil Pawlik – zawodowy fotograf, nauczyciel, absolwent Instytutu Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest laureatem kilkunastu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Prezentował prace podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Częstochowie, Krakowie, Berlinie i Nowym Jorku. Jest specjalistą w fotografii portretowej, reportażowej i przede wszystkim ulicznej (street photo). Od 2010 roku prowadzi warsztaty fotograficzne dla wszystkich grup wiekowych. Przez cztery lata prowadził kółko fotograficzne dla dzieci i młodzieży z wykluczonych środowisk miejskich w Częstochowie. Od 2012 roku jest nauczycielem fotografii w Technikum im. Bolesława Prusa w Częstochowie.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Warsztaty dziennikarskie

16 sierpnia 2018 • 12.00-16.00
17 sierpnia 2018 • 12.00-16.00
Grupa wiekowa: 17-23

Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

Warsztaty dziennikarskie zostaną poprowadzone w oparciu o podręcznik autorstwa dwójki norweskich aktywistów, specjalizujących się w prawach człowieka, Envera Djulimana oraz Lillian Hjorth, zatytułowany Buduj mosty, a nie mury, który stanowi efekt dziesięciu lat doświadczenia w nauczaniu o prawach człowieka, zrozumieniu interkulturowym i rozwiązywaniu konfliktów.

Prowadzący: Roman Kurkiewicz – dziennikarz i publicysta. Studiował filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Odbywał nowicjat w zakonie dominikanów w Poznaniu. Jest związany z Collegium Civitas, gdzie wykłada przedmiot „Warsztat prasowy – literatura faktu”. W 2011 został nominowany w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii ProwokaTOR.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Warsztaty antydyskryminacyjne

30 sierpnia 2018 • 10.00-14.00
31 sierpnia 2018 • 10.00-14.00
Grupa wiekowa: 17-23

Miejsce: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ul. Dąbrowskiego 1, Częstochowa

Na warsztaty antydyskryminacyjne złożą się dwudniowe zajęcia edukacyjno-integracyjne. Wśród podstawowych celów, które postaramy się osiągnąć podczas warsztatów, znajdują się: budowanie i wzmacnianie świadomości społeczeństwa obywatelskiego, edukacja antydyskryminacyjna, definiowanie haseł równościowych.

Prowadząca: Marta Frej – malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie, prywatnie mama Maćka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 2005-2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego na ASP w Łodzi. Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Tworzy memy, które były wykorzystywane m.in. przez Ministerstwo Środowiska RP, telewizję TVN oraz tygodnik „Wysokie Obcasy”.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy!

[Wróć do góry]

Formularz zgłoszeniowy na warsztaty

Tutaj możesz pobrać formularz zgłoszeniowy w wersji elektronicznej. Należy go wydrukować, wypełnić, a następnie przynieść do Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (pobierz, wydrukuj i przynieś do nas)

Pamiętaj, że przekazując nam formularz zgłoszeniowy, wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” z siedzibą w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 1 Twoich danych osobowych zawartych w formularzu zgłoszeniowym na warsztaty „Kultura dostępna” w celu prawidłowej realizacji zajęć warsztatowych.

Klauzula informacyjna znajduje się poniżej.

Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” z siedzibą w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 1 (dalej OPK) jako administrator danych osobowych, zgodnie z Art. 13. i Art. 14. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO), informuje, że: 1) administratorem danych osobowych jest OPK; 2) Inspektorem Ochrony Danych w OPK jest dyrektor OPK, Robert Jasiak: rjasiak@gaudemater.pl; 3) dane osobowe przetwarzane będą w celu prawidłowej realizacji zajęć warsztatowych „Kultura dostępna” na podstawie zgody na przetwarzanie danych osobowych, udzielonej przez osobę, której dane dotyczą (Art. 6. ust 1. lit. a) RODO); 4) dane osobowe będą przetwarzane przez okres realizacji zajęć warsztatowych; 5) osoba podająca dane osobowe ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, przenoszenia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem; 6) osoba podająca dane osobowe ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, w przypadku, gdy uzna, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO; 7) podanie danych osobowych jest warunkiem umownym; osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do ich podania; konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości uczestnictwa w zajęciach warsztatowych; 8) zgodnie z Art. 8. RODO, w przypadku dziecka w wieku poniżej 16. roku życia, zgodę na przetwarzanie przez OPK danych osobowych wyraża lub aprobuje osoba sprawująca władzę lub opiekę nad dzieckiem; 9) dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym w formie profilowania.

[Wróć do góry]

Organizator:
Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

Partner:
Fundacja Chrześcijańska Adullam

Finansowanie:
Narodowe Centrum Kultury
Urząd Miasta Częstochowy

Patronaty medialne:
TVP Katowice
„Gazeta Wyborcza Częstochowa”
Radio Jura
czeKultura.pl

il. Łukasz Piskorek