Koncerty Letnie w Altanie Parkowej

Koncerty letnie w Altanie parkowej

Tradycja koncertów letnich w Altanie sięga 1909 roku, kiedy to Częstochowa była organizatorem Wystawy Przemysłu i Rolnictwa o zasięgu i randze ogólnopolskiej.

Już w 1908 rozpoczęto przebudowę zaniedbanych podjasnogórskich parków wg projektu Franciszka Szaniora znanego projektanta ogrodów i jednocześnie głównego ogrodnika Warszawy.

Koncepcja oraz realizacja parku podporządkowana została w dużym stopniu funkcji wystawienniczej. Przejawiało się to tym, że na terenie parku rozmieszczono rożnego rodzaju murowane i drewniane obiekty architektoniczne, z których większość po wystawie została rozebrana.

Z myślą o występach orkiestr podczas wystawy w 1909 roku wybudowano drewnianą altanę wg projektu Józefa Kona. Obiekt ten zachował się do dnia dzisiejszego.

Koncerty w altanie odbywały się w letnie, niedzielne popołudnia aż do wybuchu II wojny światowej. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej do tradycji powrócono w 1953 za przyczyną Edwarda Gorgola prezesa Częstochowskiego Okręgu Polskiego Związku Chórów i orkiestr. Koncerty odbywały się jednak niesystematycznie. Od 1956 muzykowaniem w parku zajął się nowy prezes Związku Edward Staniowski. Prezentacje muzyczne w Altanie odbywały się regularnie od maja do października aż do późnych lat 80-tych,

Tradycję koncertów w Altanie Parkowej przejął Ośrodek Promocji Kultury w 1995 roku z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Pośpiecha i ks. Lucjana Nowakowskiego. Do udziału w koncertach zapraszane są najlepsze orkiestry dęte z regionu częstochowskiego, kapele podwórkowe, orkiestry i zespoły kameralne. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz.17.00.

 Program ‘ 2017:

2 lipca – Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia”, Park Staszica

9 lipca – Kapela Podwórkowa „Old Bobrorze” ze Sławkowa

16 lipca – Orkiestra Podwórkowa Karczewice Garnek

23 lipca – Orkiestra Dęta Gminy Żytno

30 lipca – Kapela Podwórkowa „U Andrzeja” z Kłobucka

6 sierpnia – Zespół Macieja Jankowskiego

20 sierpnia – 27 sierpnia – OSP Dubidze – Wiewiec

27 sierpnia – Orkiestra Dęta z Dąbrowy Zielonej

 altana_2017