Koncert na Dobry Początek

organki

30 lipca o godz. 17:00 w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kościele Ewangelicko–Augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego (Częstochowa, ul. Śląska 20), zapraszamy na Koncert na Dobry Początek. Wystąpią: Maciej Łakomy – puzon, Jakub Pankowiak – organy oraz Beata Młynarczyk – słowo.

Maciej Łakomy (puzon) – jest doktorem sztuki, adiunktem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie st. wykł. Jerzego Czajki w 2002 roku. Jest również absolwentem Hochschule für Musik und Theater Hannover (klasa prof. Jonasa Bylunda). W latach 2001 oraz 2002 był asystentem w klasie trąbki i puzonu prof. Michaela Parkinsona z Webster University podczas International Summer Jazz Academy w Krakowie. Od 2003 roku był również basowym puzonistą oktetu puzonowego w Hanowerze. W 2006 roku zespół ten zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym konkursie im. Emory Remingtona organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Puzonistów (ITA). Jest laureatem konkursów puzonowych w Warszawie, Poznaniu oraz międzynarodowych konkursów puzonowych w Birmingham i Monachium. Jest jurorem konkursów muzycznych, konsultantem CEA, a jego studenci są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów puzonowych. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej za propagowanie muzyki współczesnej w pracy dydaktycznej. Jest autorem podręcznika Studium gam na puzon tenorowy oraz książki Nowy romantyzm w koncertach na puzon Witolda Friemanna. Na kadencję 2016 – 2020 Maciej Łakomy został wybrany na funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Jakub Pankowiak (organy) – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. dra hab. Sławomira Kamińskiego. Po ukończeniu studiów (dyplom z wyróżnieniem) w 2008 roku został zatrudniony w tejże Uczelni na stanowisku asystenta. W 2011 roku ukończył studia w formule stażu artystycznego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. dr hab. Magdaleny Czajki W 2011 roku zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów J. S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie. W 2008 roku zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa utworów organowych Dietricha Buxtehudego w Krakowie. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym dla Młodych Organistów w Opavie. W tym samym roku został uhonorowany I nagrodą w Konkursie Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy. W roku 2005 uczestniczył w III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego, na którym zajął IV miejsce i otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego dla najmłodszego finalisty konkursu. W 2004 roku zdobył II nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. W 2007 roku Jakub Pankowiak uzyskał status studenta Programu Socrates/Erasmus podejmując studia w Musikhochschule Lubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta. Stypendium zostało ukończone egzaminem z wynikiem celującym. W 2009 roku odbył staż pedagogiczny w Musikhochschule Lubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta. W 2010 roku Jakub Pankowiak otrzymał stypendium artystyczne miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki – organy. Jakub Pankowiak koncertuje jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii i Luksemburgu, Izraelu. Występował w tak ważnych miejscach jak: Gewandhaus w Lipsku, Berliner Dom, Katedra Poznańska, Sanktuarium Bernardynów w Leżajsku, Filharmonia Narodowa w Warszawie.

Program koncertu: F.G. Haendel – Sonata C-dur – organy z puzonem J. S. Bach – Passacaglia c-moll BWV 582 – organy solo G.P. Telemann – Fantazja a-moll – puzon solo F. Nowowiejski – V Symfonia organowa op. 54 nr 5, finał – Passacaglia – organy solo B. Krol – Sinfonia Sacra “Jesu meine freude” – organy z puzonem M.A. Charpentier – “Te Deum” – organy z puzonem