„Zbroja” – wystawa rysunków MARZENY ZACHAREWICZ

KIEDY: 17.01.2015 — 17:00


„Zbroja” to tytuł wystawy rysunków Marzeny Zacharewicz, która będzie mała swój wernisaż 17 stycznia o godz. 17 w sali OPK. Wstęp wolny. Prace oglądać będzie można do 13 lutego.

Wystawa stanowi pewnego rodzaju wariację na temat rycerskiego uzbrojenia – napisał portal naszemiasto.pl o prezentacji w Muzeum Regionalnym w Radomsku. – Marzena Zacharewicz łączy w jedną całość wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Malborku, gdzie miała możliwość zobaczenia z bliska rzeczy i miejsc niedostępnych dla zwyczajnego turysty, ze sferą duchową. Zbroja okazała się idealnym nośnikiem przekazu, który pozwolił autorce pominąć wykonanie portretu zewnętrznego, a tylko wewnętrznego, i pokazanie tego, co w człowieku najpiękniejsze. Prace są rysowane białą kredką na czarnym kartonie. Pozwoliło to na lepsze wydobycie światła, precyzyjne podkreślenie konturów rzeczy. Użycie czerni, bieli, szarości nadało pracom dozę tajemniczości. Zacharewicz wprowadza nas w świat tajemnicy, refleksji, zadumy nad własnym życiem. Rysunki wykonane minimalistyczną techniką, obfitują w znaczenia. Każdy odwiedzający wystawę zinterpretuje ją inaczej, poprzez pryzmat własnych doświadczeń.

ZBROJA

Prezentacja prac Marzeny Zacharewicz zorganizowana została w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Miała w Radomsku swoją premierową odsłonę, po czym trafiła do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. Obecnie gości ją Częstochowa. Ta marszruta jest symboliczną wykładnią biografii autorki: urodzonej w Malborku, mieszkającej w Radomsku i związanej zawodowo z Częstochową jako ilustratorka.Od 20 lat pracuje w Tygodniku Katolickim „Niedziela”. W dorobku ma ponad 20 książek dla dzieci.

Dodajmy jeszcze, że autorka „Zbroi” jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Kopernika w Toruniu, gdzie w 1990 roku uzyskała dyplom z grafiki. Miała około 20 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w ponad 90 ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką pięciu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.