Z cyklu „Obrazki z podróży” – wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Mścichowskiego

Data/czas- 21/03/2017
19:00
Lokalizacja
Cafe Skrzynka


Wojciech Mścichowski urodził się 1 lipca 1944 r. w Warszawie. Po upadku powstania i wysiedleniu przez Niemców, po wielomiesięcznej tułaczce trafił wraz z rodzicami na Ziemię Łowicką, do wsi Łyszkowice. Świadectwo maturalne otrzymał, kończąc Liceum Ogólnokształcące im. Chełmońskiego w Łowiczu. Z wykształcenia inżynier rybactwa po olsztyńskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Z zamiłowania przyrodnik, fotograf, turysta, miłośnik tradycji i kultury ludowej. Od 1994 roku dziennikarz Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (obecnie współpracownik na emeryturze) ilustrujący swoje teksty własnymi fotografiami. Od 2001 roku wraz z żoną mieszka na stałe w Częstochowie.

Jako zawodowy fotograf, a zarazem miłośnik tej formy ekspresji ma w swoich zbiorach kilka tysięcy zdjęć związanych z fotografią podróżniczą oraz scenami rodzajowymi, a także bieżącą dokumentacją. W OPK już w 2015 roku wiosną zaprezentował w slideshow efekty swojego podróżowania w Ziemi Świętej. Obiecał się z wystawą prezentującą obrazy z Jury Krakowsko –Częstochowskiej (a nawet Krakowsko-Wieluńskiej) – świat przyrody, ale też architekturę i przydrożne świątki. Słowa dotrzymał.

– Moje prace nie stanowią dzieł sztuki fotograficznej – mówi autor – a jedynie starają się pokazać obraz otaczającej rzeczywistości, widziany okiem przeciętnego człowieka, postrzegającego świat wraz z jego pięknem, ułomnościami i wszystkim, co zadziwia, wzrusza, czasem oburza, lecz zawsze pozostaje w pamięci. Jak powiedział jeden ze znawców sztuki fotografowania: zdjęcia nikomu nie służą do odkrywania brzydoty, jednak wielu osobom zwróciły uwagę na piękno otaczającego nas świata.