Szopka Noworoczna Zbisława Janikowskiego

KIEDY: 10.01.2015 — 17:00-18:00
MIEJSCE: Siedziba OPK


 

szopka logo

Zaczął się właśnie 2015-ty, czas więc na Noworoczną Szopkę. Niezawodnie przychodzi z nią Zbisław Janikowski, a jego tekst przedstawią Janusz Pawlikowski i aktorzy Grupy Teatralnej na Jana – Jakub Jura oraz Marta Gorzałka . Kurtyna szopki podnosi się 10 stycznia o godz. 17 w sali OPK. Wstęp wolny.

Goście Szopki nie tylko ją obejrzą, będą mogli ją wziąć do domu, zapisaną w Zeszycie No 12, Organie Jednoosobowego Towarzystwa Popierania Twórczości Zbigniewa Janikowskiego. Poważny ten periodyk ma nawet ISBN, a to za sprawą wydawcy – Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego. Numer 12 Zeszytu jest tu nieprzypadkowy – już bowiem po raz 12 Janikowski pojawia się przed częstochowianami ze swoją szopką.

– Pierwsze odbywały się w budynkach Muzeum Częstochowskiego – mówi szopkarz – co roku w innym miejscu i skojarzone z jakąś inną atrakcją. Od pięciu lat gościmy w sali OPK, do czego –mam nadzieję – przywykła już szanowna publiczność.

Wierna publiczność – dodajmy. Szopki Zbisława Janikowskiego oglądane są tłumnie i komentowane gorąco. Jak to szopki bowiem, dostrzegają aktualne wydarzenia i ważne postaci z życia miasta.

– Ja tam politykę omijam z daleka – mówi autor – ale w takim wypadku, tuż po emocjonujących wyborach, tego typu wątków uniknąć się nie da.

Jest więc i o wyborach, i o inwestycjach drogowych, jest miejsce dla emerytów n nowo zorganizowanych, o rowerach, książkach i wielu jeszcze rzeczach. O wszystkim lekko, do rymu i z przymrużeniem oka.