Święto Kina Domowego

Data/czas- 25/11/2017
18:00


Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Studio Filmowe Kas Film organizują po raz drugi w Częstochowie edycję międzynarodowego Święta Kina Domowego -Home Movie Day. Święto to polega na  wspólnym oglądaniu filmów na dużym ekranie z domowych archiwów. Pomysł narodził się w 2012 w gronie amerykańskich archiwistów filmowych. Od tego czasu święto organizowane jest w coraz większej ilości krajów na całym świecie . Dla wielu uczestników Home Movie Day jest jedyną szansą na pooglądanie starych filmów, które leżą gdzieś na strychach czy w piwnicy. Najczęściej to materiały filmowe, które, przez całe lata nieoglądane były z powodu braku projektorów a z czasem nabierały ogromnej wartości – nie tylko sentymentalnej jako rodzinna pamiątka. W Polsce po raz pierwszy Home Movie Day zostało zorganizowane w Warszawie w 2013 r. w kinie „Iluzjon”, drugim miastem, które organizowało to święto to Katowice w kinie „Silesia” a trzecim jest Częstochowa.
Zachęcamy do udziału wszystkich posiadaczy filmów zapisanych na taśmach: 8 mm, super 8 mm, 16 mm, a nawet 35 mm. Od teraz do 20 listopada należy dostarczyć do Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater filmy zapakowane w kopertę i podpisane wraz z podaniem swojego numeru telefonu. Filmy te będą po pokazie zwrócone właścicielom. Pokaz zaplanowany jest na 25 listopada o godz. 18:00  w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie ul. Dąbrowskiego 1. Dostarczenie wcześniejsze filmów  związane jest ze sprawdzeniem technicznym taśm filmowych  przez archiwistę Krzysztofa Wieczorka.
Organizatorzy obiecują pokazać na koniec filmy z Częstochowy ze zbiorów archiwalnych Krzysztofa Kasprzaka . Zaproszonym gościem będzie Jacek Tomczyk wieloletni działacz DKF.
Oczywiście na imprezę wstęp jest wolny!!