Koncert z cyklu JAZZtochowa: Maciej Fortuna Quartet

KIEDY: 10.03.2017 — 19:00


W dniu 10 lutego 2017 roku odbyła  się premiera dwupłytowego albumu CD/DVD zawierającego zapis pierwszego koncertu jazzowego w wulkanie. 10 marca w ramach Festiwalu JAZZtochowa, w „miejscu, którego nazwy nie wolno wymieniać”, odbędzie się „Koncert w wulkanie” zespołu Maciej Fortuna Słowiański z muzyką z tego wydawnictwa.

Maciej Fortuna jest adiunktem na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. I. J Paderewskiego w Poznaniu, gdzie wykłada trąbkę jazzową, zespoły kameralne oraz podstawy improwizacji. Naucza również trąbki jazzowej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w Poznaniu, której jest absolwentem.

Stopień naukowy doktora uzyskał w roku 2012 w macierzystej uczelni. Prowadził warsztaty jazzowe w Polsce, Europie oraz w Ameryce Północnej przy okazji festiwali jazzowych, jak również na zaproszenie  uniwersytetów w USA (University of Texas at El Paso, New Mexico State University) oraz w Meksyku (University oMaciej Fortuna_portrety_MF-16 - 9,34 Mbf Juarez, Mexico). Ponadto Maciej Fortuna jest zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wiedza Kultura Pomoc oraz Fundacji Pro Musica. Ma w dorobku kilkanaście autorskich albumów nagranych z różnymi składami. Nagrywa w Europie oraz USA, daje do 120 koncertów rocznie na całym świecie. Prowadzi własne wydawnictwo Fortuna Music oraz studio nagrań Fortuna Music Studio. Maciej Fortuna nominowany był za rok 2016 do najwyższego wyróżnienia Wielkopolski, jakim jest tytuł Człowiek Roku!  Z jego inicjatywy Stowarzyszenie Jazz Poznań wydało płytę Jerzy Milian Music For Mr Fortuna – pierwszy w Europie interaktywny fonogram, który umożliwia dowolne ustawienie ścieżek, sterowanie szybkością odtwarzania i podgląd nut instrumentów. W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania i zdobył tytuł „Muzyk Roku”  w plebiscycie krytyków jazzowych polishjazzblogspot.com. Rok wcześniej był stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury i otrzymał Medal Młodej Sztuki przyznawany przez Głos Wielkopolski. W latach: 2011 i 2010 otrzymywał nagrodę  „Nowa Nadzieja” w efekcie  dorocznej ankiety czytelników magazynu „Jazz Forum”. Był też nominowany do Fryderyka’2010 w kategorii „debiut roku” za album „Lost Keys”.

- „Koncert w wulkanie” to połączenie koncertu polskiej muzyki etnicznej, którą wykonaliśmy na Islandii, w jaskini magmowej na głębokości 120 metrów pod powierzchnią ziemi – mówi Maciej Fortuna. – Koncert został zarejestrowany i wzbogacony wizualizacjami bazującymi na surowości wulkanicznego krajobrazu Islandii. Całość naportrety_MF-38wiązuje do tematyki ludowej, jest przepojona symboliką słowiańską oraz elementami improwizowanymi. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania. Częstochowski „Koncert w wulkanie” stworzą: Maciej Fortuna – trąbka, Maria Jurczyszyn- śpiew, Roman Chraniuk – kontrabas oraz Jakub Miarczyński – perkusja. Będzie to ostatni w tym sezonie koncert organizowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w cyklu JAZZtochowa. Odbędzie się „w miejscu, którego nazwy nie wolno wymawiać”, a gdzie zagrał przed rokiem Wojciech Karolak. OPK ma 100 bezpłatnych zaproszeń z pewną niespodzianką: odbierający je dowiedzą się dopiero, gdzie jest koncert i jakie są warunki udziału w nim. Dziś zdradzić możemy jedynie, że w imprezie wezmą udział wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Bezpłatne wejściówki (maksymalnie 2 na jedną osobę) do odebrania od 1 marca w sekretariacie OPK „Gaude Mater”